wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Przedsiębiorca
 4. Nieruchomości we Wrocławiu
 5. Rynek nieruchomości
 6. Ponad 1,7 mln zł na zabytkowe kamienice
Ponad 1,7 mln zł na zabytkowe kamienice

Miasto współfinansowało m.in. remont kamienicy przy ul. Włodkowica

Ponad 1 mln 782 tysiące złotych wyda w tym roku Urząd Miejski Wrocławia na ratowanie dachów i elewacji dziewięciu wartościowych, zabytkowych kamienic.

Reklama

Zgodę na współfinansowanie remontów kamienic dali na czwartkowej sesji wrocławscy radni. Budynki nie należą w całości do miasta, ale to nadzwyczaj cenne obiekty architektoniczne. Bez wsparcia miasta wspólnot nie byłoby stać na odnowienie elewacji i dachów, które często są w opłakanym stanie. W tym roku program realizowany będzie po raz dziesiąty. Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia miasto dofinansowało renowację stu budynków, pieniądze przeznaczono m.in. na remont dachów (wyjątkowo kosztowne), elewacji, wymianę stolarki okiennej, renowację zabytkowych portali.

– Dzięki temu przedsięwzięciu całe ulice, pierzeje i kwartały miasta odzyskały dawny wygląd – podkreśla Adam Grehl. Wiceprezydent Wrocławia wymieniał ulice: Malarską, Białoskórniczą, Włodkowica, Rynek, Psie Budy. – W ramach programu odnowiono trzynaście kamienic przy ulicy Norwida, która dzisiaj jest jedną z najpiękniejszych ulic w mieście – podkreślał wiceprezydent Adam Grehl.

Wiceprezydent miasta zwracał uwagę, że udział w programie wymaga zaangażowania i mobilizacji od wspólnot, które nimi zarządzają. Muszą przygotować plan remontu oraz znaleźć pieniądze na jego współfinansowanie, miasto pokrywa renowację w 70-85 procentach. Doskonale do realizacji zadania byli przygotowani mieszkańcy kamienicy przy ul. Piastowskiej, stwierdził wiceprezydent Adam Grehl. Poza tym musi być spełniony jeszcze jeden warunek: budynek musi być wpisana do rejestru zabytków.

W 2016 r. miasto chce przeznaczyć na realizację programu 1 mln 782 tys. 011 zł.

Adam Grehl: – W tym przystąpimy do prac między innymi przy ulicy Kościuszki 49 i Kościuszki 49a oraz przy ulicy Krasińskiego. To wyjątkowe obiekty, ale wymagające pracy i kosztów ze względu wielkość i charakter. Przy niektórych wspólnoty prace zaplanowały na kilka lat.

Kamienice, których renowacja zostanie dofinasowana w 2016 roku:

 • Kościuszki 49;
 • Kościuszki 49a;
 • Krasińskiego 21/23;
 • Rynek 24;
 • Rynek 44;
 • Rynek 52;
 • plac Solny 11;
 • plac Solny 14 i plac Solny 14a;
 • Piłsudskiego 5.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl