wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe Żerniki – pierwsi mieszkańcy wprowadzą się w tym roku
Budowa Nowych Żernik Marek Maziarz
Budowa Nowych Żernik

700 mieszkań buduje 5 deweloperów, a kolejni rozpoczną inwestycje w najbliższych dniach – tak wygląda w październiku 2016 r. budowa Nowych Żernik. Pierwsi mieszkańcy, na nowym osiedlu mają się wprowadzić jeszcze w tym roku.

Reklama

Na początku października 2016 r. na placu budowy na Nowych Żernikach pracowało osiem żurawi. Do grona pięciu dewoloperów , którzy są trakcie budowy, w najbliższych dniach dołączy szósty inwestor i kolejna kooperatywa.

– W sumie, w budowie jest w tej chwili około 700 mieszkań. Kolejne 700 ma pozwolenie na budowę lub jest w trakcie jego otrzymania. Mamy tam 3 kooperatywy, z których jedna za chwilę zacznie budować – wylicza Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016 i dodaje, że niemal gotowe jest już ok. 60 mieszkań, do których mieszkańcy powinni się wprowadzić do końca 2016 r. Chodzi o budynki, na których 17 maja 2016 r. zawieszono pierwszą wiechę na Nowych Żernikach. Czytaj więcej – deweloper Osiedle Rodzinne, stawia budynek wielorodzinny  w południowo- zachodniej części Nowych Żernik.

Co buduje się na Nowych Żernikach?

We wrześniu i październiku 2016 r. na niemal gotowych budynkach powstają zielone dachy i nasadzana jest zieleń. Na jednym z budynków Archikomu, w którym będzie żłobek, kładziona jest elewacja. W kooperatywie powstaje prywatne przedszkole. Powstają lokale usługowe oraz bazarek, na którym wiosną 2017 r. będzie można robić zakupy.

Równolegle z inwestycjami prowadzonymi przez deweloperów, na Nowych Żernikach budowane są drogi. Firma Skanska wykonuje roboty drogowe i sieciowe dla inwestycji prowadzonych na Nowych Żernikach przez gminę Wrocław, MPWiK i Fortum.

Skanska wybuduje ponad 3 km dróg dojazdowych do osiedla, ok. 20 tys. mkw. ścieżek rowerowych i chodników do tego sieć wodociągowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz ciepłociąg. Czytaj więcej – budowa dróg na Nowych Żernikach [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA].

– Prace drogowe są zaawansowane w ok. 75 proc. Są tak realizowane by nie niszczyć tego co już zostało wykonane. Wiec jeżeli jeszcze do jakiegoś dewelopera jeździ ciężki sprzęt to nie kładzie się finalnych warstw asfaltu – zaznacza Zbigniew Maćków

Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UM we Wrocławiu dodaje, że w trakcie budowy jest dom kultury, który będzie bardzo istotny dla życia społecznego na tym nowym osiedlu. Pod koniec 2016 r.  wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie zaczynało budowę kompleksu, w którym będzie m.in.  dom seniora. Projekt wrocławskiego TBS-u łączący trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole. Budynek zaprojektowany przez wrocławską pracownię Major Architekci zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez TBS.

Nowe Żerniki – osiedle na lata

Nowe Żerniki powstaną na terenie 50 ha. Obecny, pierwszy etap obejmuje inwestycje na 7 ha, gdzie powstanie 1500 mieszkań (ten etap ma być gotowy w najbliższych 2-3 latach) Zamieszka tam blisko 5 tys. mieszkańców (dla porównania na Jagodnie mieszka obecnie ok. 8 tys. osób).

Jacek Barski podkreśla, że miasto nie ma określonego terminu, w którym zakończy się cała budowa Nowych Żernik. Wszystko zależy od deweloperów i inwestorów. – Nie zależy nam na tym by w jakimś konkretnym momencie przeciąć wstęgę. Zależało nam by osiedle Europejskiej Stolicy Kultury wystartowało w tym roku gdy Wrocław jest stolicą kultury i tak się stało – zaznacza

Na Nowych Żernikach zyskają mieszkańcy

Na Nowych Żernikach, przy ulicach m.in.: Bukowej, Grabowej, Białodrzewnej, Trójkątnej i Lewej jest ok. 300 domów. Ci mieszkańcy dotychczas  mieli za oknem pole. Teraz koło nich jest wielki plac budowy.

– Oni też zyskują: kanalizacja, nowe drogi i nowe osiedle z pełną infrastrukturą ze sklepami, usługami czy ośrodkiem kultury – mówi Jacek Barski.

Kościół na Nowych Żernikach

W planach miejscowych na Nowych Żernikach zarezerwowano miejsce dla kościoła.

– Aby uniknąć sytuacji, że ten kościół powstaje gdzieś na uboczu czy w podwórku , a tak było w czasach PRL-u np. na Hubach wybudowano świątynię we wnętrzu blokowym, to na Nowych Żernikach zarezerwowano już miejsce pod przyszłą świątynię. Ale żeby wszystko było jasne, miasto nie ma zamiaru budować świątyni, bo to robią wspólnoty parafialne i ich proboszczowie – mówi Zbigniew Maćków.

Jak może wyglądać przyszła świątynia  na Nowych Żernikach będzie można zobaczyć w listopadzie 2016 r. gdy zakończy się projekt „Kościół, piękno i kicz”.

– Wpadliśmy na pomysł zorganizowania międzynarodowego konkursu studialnego, z pulą nagród 150 tys. zł. Pieniądze nie pochodzą z budżetu Wrocławia a z Wieloletniego Programu Rządowego. Mamy nadzieję, że spłynie kilkaset rozwiązań, co pozwoli nam przeprowadzić poważną rozmowę na temat architektury sakralnej w XXI w. Ponieważ architektura nie istnieje bez kontekstu, wybraliśmy nasze modelowe osiedle na Nowych Żernikach – zaznacza Zbigniew Maćków.

Nowe Żerniki nagrodzone w prestiżowym konkursie planistów

We wrześniu 2016 r. wrocławski projekt „Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury – Nowe Żerniki –”, nazywany również WUWA 2, dostał główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) na najbardziej innowacyjny projekt miejski, na 52. Kongresie ISOCARP organizowanym przez międzynarodowe stowarzyszenie planistów miejskich i regionalnych.

O inwestycjach na Nowych Żernikach czytaj:

Nowe Żerniki budują na… Nowych Żernikach

„Spirala Czasu” – jedna z pierwszych inwestycji na Nowych Żernikach

Osiedle Rodzinne buduje na Nowych Żernikach

Nowe Żerniki: Tak będzie wyglądał targ

Fortum rozpoczęło budowę sieci ciepłowniczej dla Nowych Żernik w lipcu tego roku

Nowe Żerniki - kolejne inwestycje

Jak będą wyglądać Nowe Żerniki

Jarek Ratajczak

fot. Marek Maziarz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl