Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Nowe Żerniki - kolejne inwestycje

Przebudowa mostku na Ługowinie, która utrudniała ruch na ul. Kosmonautów powoli zmierza ku końcowi. Mieszkańcom będzie łatwiej ponieważ do Leśnicy wracają też tramwaje. Jednak inwestycje w tym rejonie nie kończą się. Wręcz przeciwnie, na przełomie wrześnie i października miasto rozpocznie rozbudowę infrastruktury już na samym osiedli Żerniki Nowe.


Spółka Wrocławskie Inwestycje zmierza właśnie do rozstrzygnięcia wartego ponad 30 mln zł  przetargu na zadanie „Budowa infrastruktury technicznej, dróg oraz miejskich obiektów użyteczności publicznej oraz infrastruktury Fortum na osiedlu „Nowe Żerniki” we Wrocławiu”.  To pierwszy etap prac przewidzianych na samym osiedlu. Jego najważniejsze elementy powinny skończyć się w przyszłym roku.

Tu od razu trzeba zaznaczyć że zakres  jest duży. Powstanie siatka nowych ulic. Poza jezdniami i chodnikami trzeba wybudować to co dla osiedla najważniejsze, czyli  sieci wodociągowe, kanalizacyjne, energetyczne, ciepłownicze i telekomunikacyjne, ale także trzeba zadbać o oświetlenie i zagospodarowanie zieleni. Ważna informacja dla mieszkańców – to także kolejny etap modernizacji systemu odwodnienia dla całego obszaru ponieważ poza kolejnymi regulacjami planowana jest m.in. budowa nowych zbiorników retencyjnych.

Ponadto w ramach tego zadania, ale najprawdopodobniej na podstawie osobnego zlecenia, zostanie opracowany tzw. bazarek, czyli obszar spełniający dla osiedla rolę rynku, centrum. To temat, który będzie wymagał osobnych opisów, ale warto o nim wspomnieć ponieważ mowa o sercu planowanego osiedla.

Nie jest też żadna tajemnicą, że wymienione elementy to dopiero pierwszy etap budowy nowej infrastruktury. Już trwa postepowanie przetargowe dla zadania  Opracowanie dokumentacji projektowych dla przebudowy ulic Grabowej oraz Bukowej i fragmentu Białodrzewnej.  Będzie ono polegało na dalszej rozbudowie wymienionych tutaj elementów infrastruktury. Realizacje tego etapu przewiduje się na lata 2016-2019.

ramZgłoś uwagę