wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Znamy nominowanych do Dolnośląskich Gryfów
Statuetki "Dolnośląskich Gryfów" trafiły dotychczas do 133 firm, organizacji i samorządów
Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy
Statuetki "Dolnośląskich Gryfów" trafiły dotychczas do 133 firm, organizacji i samorządów

Kapituła Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” ogłosiła firmy i organizacje nominowane do nagrody w 19. edycji tego przedsięwzięcia. Szansę na statuetkę ma aż dwanaście przedsiębiorstw z aglomeracji wrocławskiej, ale również fundacja, trzech menadżerów i kilka organizacji. Wśród faworytów znalazło się również Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

Reklama

„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów biznesowych w regionie. Innowacyjność, dynamika rozwoju, zaangażowanie inwestycyjne, a także działania na rzecz lokalnej społeczności – to atuty jego laureatów. To nagroda, która wyróżnia najlepsze przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje i organizacje, które tworzą gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska. 

„Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza” już od 19 lat promuje tych, którzy realnie przyczyniają się do dynamicznego rozwoju naszego regionu. To nagroda idąca z duchem czasu. Dlatego, aby dotrzymać kroku nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, również tym razem wprowadziliśmy nowe kategorie konkursowe.
Marek Pasztetnik, prezes Zachodniej Izby Gospodarczej - Pracodawcy i Przedsiębiorcy.

Blisko 130 kandydatów do nagrody

Do tegorocznego konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” zgłosiło się blisko 130 firm i organizacji. Spośród nich Kapituła Konkursu wybrała po trzech nominowanych w każdej z ośmiu kategorii.

Przedsiębiorstwa i organizacje, które zgłosiły się do tegorocznej edycji konkursu, to wyjątkowe i godne podziwu podmioty, dlatego przy wyborze nominowanych mieliśmy wiele dylematów. Dziś mamy przyjemność ich Państwu zaprezentować.
prof. Andrzej Kaleta, Przewodniczący Kapituły Konkursu, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W tym roku osiem kategorii konkursowych

Łącznie statuetki zostaną przyznane aż w ośmiu kategoriach: Dolnośląski Produkt Roku, Nowatorski pomysł na biznes, Skuteczna transformacja biznesowa, Angażujący pracodawca, Firma świadoma ekologicznie, Biznesowy Lider Roku, Najlepsza współpraca biznesu i nauki, a także Nagroda za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy.

W tym roku postanowiliśmy przyznać Dolnośląskiego Gryfa w specjalnej kategorii. To Nagroda za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy. W dzisiejszych, niewątpliwie bardzo trudnych czasach, jest wyróżnieniem szczególnym. Chcemy ją przyznać tym, którzy mimo, iż sami często borykają się z wieloma trudnościami w swojej codziennej działalności, potrafią się dzielić zarówno tym co mają, jak i poświęcać własny czas i ogromne zaangażowanie, aby pomóc najbardziej potrzebującym. Ich ogromna empatia i wrażliwość na cudzą krzywdę, zrobiła na nas ogromne wrażenie. W imieniu Kapituły Konkursu już teraz ogromnie im za to dziękuję.
Prof. Andrzej Kaleta

Nominowanych w tej kategorii oraz zdobywców wszystkich statuetek będzie można poznać dopiero podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbędzie się 24 października 2022 r. w Teatrze Muzycznym Capitol. 

Dolnośląski produkt roku

 • Bielawska Wytwórnia Napojów Sp. z o.o. Sp. K. - właściciel marki Browar Wielka Sowa.Producent 18 rodzajów piwa i napojów bezalkoholowych. Oprócz tego wytwarza piwa na zlecenie innych marek (tzw. private label), doceniane zarówno na Dolnym Śląsku jak i na terenie całej Polski. Produkty Bielawskiej Wytwórni Napojów zdobywają liczne nagrody w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Firma posługuje się również certyfikatem Nasze Kulinarne Dziedzictwo.
 • Inmed S.A. - to firma rodzinna, której korzenie sięgają nieistniejących już Zakładów Techniki Medycznej we Wrocławiu. Projektuje i produkuje urządzenia medyczne przeznaczone dla szpitali, a zwłaszcza sal chorych, sal intensywnej opieki medycznej oraz bloków operacyjnych. Sztandarowym produktem firmy są systemy rurociągowe do gazów medycznych. Jest niekwestionowanym liderem, obsługując ponad połowę rynku medycznego w Polsce. Swoje wyroby sprzedaje do ponad 30 krajów na czterech kontynentach. 
 • Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych "WAŚ" Józef i Leszek Waś Sp. J. - to rodzinna firma produkująca oświetlenie w branży motoryzacyjnej. Rocznie sprzedaje ok. 8 mln lamp do ok. 90 krajów na całym świecie. Obecnie w jej ofercie znajduje się ok. 5 tys. różnego rodzaju oświetlenia. Ze względu na zaawansowanie techniczne i innowacyjność produktów przedsiębiorstwo posiada ponad 200 zgłoszeń patentowych na wynalazki, wzory użytkowe i wzory przemysłowe.

Nowatorski pomysł na biznes

 • BIOTTS S.A. - to polska spółka biofarmaceutyczna, działająca we Wrocławiu, rozwijająca autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze diabetologii i onkologii. Flagowym produktem firmy jest system transdermalny MTC-Y, umożliwia podanie leku pacjentowi przez skórę, bez jej uszkodzenia. Jest biodegradowalny i obojętny dla organizmu. Dzięki niemu można zmniejszyć dawkę terapeutyczną leku, zachowując określony efekt, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych.
 • Stokado Sp. z o.o. – to wrocławskie przedsiębiorstwo dynamicznie rozwijające sieć magazynów samoobsługowych self-storage w Polsce. Jest pionierem w branży wynajmu małych powierzchni magazynowych osobom prywatnym i firmom w specjalnie do tego przygotowanych komórkach magazynowych o rozmiarach od 1 do 25m2. Do dzisiaj uruchomionych zostało łącznie 16 lokalizacji w 13 polskich miastach. Z usług firmy korzysta obecnie przeszło 2 tysiące klientów.
 • Droplo - to internetowa platforma handlowa B2B dla e-commerce, która łączy zweryfikowanych dostawców produktów i sprzedawców z całej UE. Ideą projektu jest kojarzenie przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w różnych krajach europejskich oraz ułatwienie im przeprowadzania transakcji biznesowych związanych ze sprzedażą i zakupem towarów.

Skuteczna transformacja biznesowa

 • Hewlett Packard Enterprise Global Business Center - to lokalny oddział amerykańskiego koncernu technologicznego, który oferuje kompleksowe usługi „As-a-Service” — przez chmurę, aż do usług peryferyjnych, pomagając organizacjom szybciej osiągać zamierzone cele transformacji cyfrowej. Dzięki szerokiej ofercie inteligentnych rozwiązań, HPE pomaga swoim partnerom opracowywać nowoczesne modele biznesowe, nowe sposoby angażowania klientów oraz zwiększania wydajności operacyjnej.  Firma jako jedna z pierwszych w ujęciu globalnym stworzyła ustrukturyzowany hybrydowy model pracy „Edge-to-Office” („E2O”), wprowadzając na szeroką skalę pracę zdalną oraz elastyczność warunków wykonywania obowiązków służbowych. We jej wrocławskim oddziale model ten z powodzeniem funkcjonuje już od ponad roku i obecnie 90% pracowników pracuje zdalnie w ramach telepracy. 
 • RKB Sp. z o.o. jest wrocławskim licencjonowanym brokerem ubezpieczeniowym, specjalizującym się w kompleksowej obsłudze ubezpieczeniowej firm. Z ubezpieczeń osobowych i programów medycznych za jego pośrednictwem korzysta 50 tys. osób. W tym roku przedsiębiorstwo przeprowadziło projekt mający na celu wzrost kompetencji wszystkich menadżerów w zakresie cyfryzacji m.in. nabycie umiejętności przewodzenia zespołom w realiach gospodarki cyfrowej oraz pozyskanie wiedzy i umiejętności analizowania procesów pod kątem ich optymalizacji i cyfryzacji. Dzięki temu RKB wdrożyło w firmie model komunikacji i zarządzania zespołami w środowisku wirtualno - hybrydowym. Dzięki temu sprzedaż wzrosła o 10% w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2021.
 • DB Energy SA – wrocławska spółka wspierająca przedsiębiorstwa w działaniach służących poprawie efektywności energetycznej i ograniczaniu emisji gazów. W minionym roku Grupa Kapitałowa DB Energy po raz kolejny osiągnęła rekordowy poziom przychodów, co było efektem realizacji coraz większej liczby projektów inwestycyjnych. W 2022 roku spółka podpisała porozumienie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Last Energy Polska, dotyczące budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych (SMR). Rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. Jest pierwszą spółką z branży efektywności energetycznej notowaną na rynku giełdowym New Connect. Jeszcze w tym roku planuje nową emisję akcji i wejście na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Angażujący pracodawca

 • Hewlett Packard Enterprise Global Business Center - jest jednym z największych lokalnych pracodawców sektora nowoczesnych usług dla biznesu, obecnie zatrudniającym blisko 1000 pracowników. Od 2019 r. w swoim wrocławskim centrum stosuje strategię HPE „Pracy Dopasowanej do Życia”, zakładającą elastyczne podejście do łączenia pracy i życia prywatnego. Jej elementem są również programy zaangażowania pracowniczego, m.in. grupa odpowiedzialności społecznej biznesu czy promowania różnorodności i inkluzyjności środowiska pracy.
 • 3M Service Center EMEA Sp. z o. o – we wrocławskim centrum zatrudnia obecnie prawie 1600 osób. Jako pracodawca wsłuchuje się w potrzeby pracowników, angażuje ich w procesy decyzyjne oraz wspiera ich pasje oraz różnorodność. Działa na rzecz osób LGBTQ+ oraz tworzenia miejsc pracy, które jest akceptujące oraz inkluzywne. Angażuje pracowników również w akcje CSR.
 • Real Logistics Sp. z o.o. Sp. k. to międzynarodowa firma, działająca we Wrocławiu, oferująca usługi z zakresu logistyki i transportu. Od początku działalności stawia na rozwój pracowników, dając im realny wpływ na rozwój firmy. Daje też szansę młodym pracownikom na zdobycie doświadczenia w poczuciu bezpieczeństwa i perspektyw rozwoju. System zmianowy i elastyczność w podejściu do godzin pracy pozwala im godzić pracę, pasje i studia. Spółka również zatrudnia i wspiera rozwój 13 sportowców. Ponadto pracownicy biorą czynny udział w charytatywnych biegach firmowych.

Firma świadoma ekologicznie

 • CCC SA - to jedna z największych europejskich spółek w segmencie obuwia. Posiada ok. 90 platform e-commerce i 950 sklepów w 28 krajach pod markami CCC, eobuwie.pl, Modivo i DeeZee. Jej strategia opiera się na czterech filarach: dbałości o produkt i środowisko oraz troska o pracowników i społeczeństwo. Do 2025 r. zamierza m.in. sprzedawać wyłącznie zrównoważone kolekcje,100% opakowań ma pochodzić i nadawać się do recyklingu. W planie jest również znaczna redukcja odpadów oraz emisji GHG.
 • Fundacja Polska górom! – wrocławska fundacja, której misją jest promocja aktywnej turystyki górskiej i krajoznawczej. Projektuje tematyczne gry terenowe dla dzieci i młodzieży, tworzy ekologiczne kampanie społeczne oraz organizuje wycieczki krajoznawcze i wyjścia w góry. Integrujemy społeczność ludzi, którzy kochają góry i chcą dla nich zrobić coś dobrego. Jej flagowym projektem jest autorska aplikacja ,,Zmieć śmieć”, która spowoduje, że z leśnych i górskich szlaków znikną zalegające tam śmieci.
 • VACO Retail Sp. z o.o. - to największy producent ekologicznych środków do ochrony przed owadami. Jej produkty zawierają w swoim składzie wyłącznie komponenty pochodzenia naturalnego. Są zgodnie z przekonaniem, że zdrowie i poczucie bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych wartości życia. Spełniają też najwyższe standardy ochrony zdrowia i środowiska. Połowa z nich to produkty ekologiczne, całkowicie bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Prowadzi kampanię „Dbamy o owady”, w której rozdała 1000 hoteli dla owadów. Siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu.

Biznesowy lider roku

 • Jan Szajda - współzałożyciel i prezes firmy IDENTT Sp. z o.o., 30-letni wizjoner z doświadczeniem w zakresie cyberbezpieczeństwa i weryfikacji tożsamości. Od lat związany z wrocławskim środowiskiem naukowym oraz środowiskiem polskich start-upów z obszaru nowych technologii i fintech-ów. To człowiek w pełni zaangażowany w projekty, które realizuje wspólnie z zespołem inżynierów w zakresie biometrii i przetwarzania obrazu. Laureat wielu nagród z zakresu technologii i biznesu.
 • Wojciech Ćmikiewicz - Dyrektor Generalny Vorwerk Polska. Od ponad szesnastu lat związany jest z marką Thermomix®. Rozszerzył też działalność Vorwerk Polska o nową markę – system utrzymania czystości Kobold. W swoich działaniach skupił się na intensywnym rozwoju struktury sprzedaży oraz rozpoznawalności marki. Marka Thermomix® dzięki jego zaangażowaniu zyskała szerokie uznanie klientów i ugruntowała swoją rynkową pozycję, potwierdzoną licznymi nagrodami.
 • Andrzej Przybyło - założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy spółki AB, zarządzającej własnymi markami TB, Optimus i Triline oraz własnymi sieciami franczyzowymi Alsen, Comfor, Premio i Triline, a także Optimus, Kakto, Digimax i Wyspa Szkrabów. Od 1998 roku pełni w spółce funkcję Prezesa Zarządu. Jest również członkiem Rady Nadzorczej spółki zależnej ALSEN Sp. z o.o. oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej AT Computers Holding a.s.

 Najlepsza współpraca biznesu i nauki

 • Certyfikat Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego - to wyróżnienie dla firm samodzielnie upraszczających komunikację. Został stworzony przez jednostkę badawczą Uniwersytetu Wrocławskiego, która od 2012 roku opracowuje polską wersję standardu prostego języka. Firmy, które otrzymały certyfikat, zyskały w ten sposób przewagę konkurencyjną poprzez udostępnienie klientom prostych, łatwych w lekturze i nadal profesjonalnych tekstów. Wzmocniły tym samy wizerunek przyjaznej instytucji. To jedyny tego typu certyfikat za klarowną komunikację w Polsce.
 • Rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu z wykorzystaniem działań badawczo-rozwojowych – projekt zakładający wykorzystanie potencjału surowcowego i energetycznego strumieni odpadowych i procesów technologicznych Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ). Efektem tych działań jest wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako surowca do produkcji wody przemysłowej, wykorzystanie odpadów organicznych do produkcji biopaliwa oraz poprawa bilansu energetycznego procesu oczyszczania ścieków.
 • Aktywne luminescencyjnie warstwy dla fotoniki – współpraca między Łukasiewicz-PORT i Uniwersytetem Wrocławskim w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy – współpraca ta umożliwi utworzenie rozwiązań dla nowej i efektywnej platformy materiałowej, czyli wytworzenie uniwersalnego oraz taniego układu fotonicznego opartego na materiałach hybrydowych (nieorganiczno-organicznych).Obecnie przygotowywane jest zgłoszenie patentowe, otwierające możliwość komercjalizacji tego projektu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl