wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sztuczna inteligencja sama przetworzy dokumenty. Wrocławski startup pozyskał na to 10 mln zł

Sztuczna inteligencja sama przetworzy dokumenty. Wrocławski startup pozyskał na to 10 mln zł

Katarzyna Wiązowska,

Założyciele startupu Alphamoon. Alphamoon
Założyciele startupu Alphamoon.

Wrocławski startup Alphamoon pozyskał 10 mln zł na rozwój narzędzi opartych o sztuczną inteligencję do automatyzacji przetwarzania dokumentów w firmach. Pozyskane środki pozwolą na dalszy rozwój technologii oraz rozwinięcie sprzedaży za granicą.

Reklama

Alphamoon to startup z Wrocławia, który automatyzuje przetwarzanie dokumentów w przedsiębiorstwach, wykorzystując sztuczną inteligencję i algorytmy przetwarzania języka naturalnego. System umożliwia między innymi łatwe wydobywanie tekstu i kluczowych informacji z dokumentów takich jak rachunki, faktury i umowy.

Platforma rozwijana przez Alphamoon pozwala też na odczytywanie danych z korespondencji, co ma zastosowanie np. w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu reklamacji, a to w konsekwencji wspiera pracę zespołów obsługi klienta.

Każdy dokument może stać się zbiorem danych

Dzięki platformie Alphamoon każdy dokument staje się zbiorem danych. Można je automatycznie zapisywać w jednolity sposób w systemach CRM i ERP oraz automatycznie przetwarzać zgodnie z potrzebami danej organizacji.

Teraz Alphamoon pozyskał 4 mln zł w rundzie seed (pierwsze finansowanie dla startupów), której przewodził fundusz Sunfish Partners, przy udziale Satus Starter. W połowie ubiegłego roku spółka otrzymała też granty od Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na łączną kwotę 5,6 mln zł. Razem z rundą pre-seed, Alphamoon pozyskał w sumie blisko 11 mln zł.

Pozyskane środki pozwolą na zwiększenie skali sprzedaży oraz dalszy rozwój platformy i technologii. Alphamoon planuje oferować narzędzia do automatyzacji wszystkich procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i tekstu, począwszy od OCR, klasyfikacji i ekstrakcji danych, przez budowanie baz wiedzy i automatyczne generowanie dokumentów.

W planach powiększenie zespołu

Spółka planuje też wykorzystać środki od inwestorów, by powiększyć swój zespół. Dziś Alphamoon zatrudnia ponad 30 osób, w tym zespół specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W najbliższym czasie Alphamoon planuje dalszą rekrutację, przede wszystkim programistów, inżynierów specjalizujących się w testach automatycznych oraz specjalistów od marketingu.

Alphamoon ma potencjał, by uczynić przetwarzanie dokumentów dużo bardziej efektywnym. Co więcej, może sprawić, że przestanie być uciążliwym obowiązkiem, a stanie się procesem generującym dodatkową wartość. Rozpoznając schematy występujące w danych, przedsiębiorstwa mogą rozwijać produkty lub oferować lepsze usługi swoim użytkownikom końcowym. To miliardowy rynek i cieszymy się, że możemy wspierać Alphamoon w jego odkrywaniu.
dr Marcus Erken, partner w funduszu Sunfish Partners

Automatyczne przetwarzane dokumentów pozwala zaoszczędzić czas

Założycielami Alphamoon są Adam Gonczarek, Paweł Świątek i Norbert Raus. Wcześniej rozwijali spółkę konsultingowo-usługową, specjalizującą się w rozwiązaniach AI/ML, a produkt Alphamoon powstał jako wewnętrzne narzędzie, odpowiadając na potrzebę automatyzacji procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów w realizowanych przez spółkę projektach.

Wszystkie przedsiębiorstwa, które osiągają pewną skalę, borykają się z dużą liczbą dokumentów, które muszą przetwarzać. Automatyzacja pozwala oszczędzić czas i likwiduje wąskie gardła, które blokują pracę całych zespołów. W Alphamoon stawiamy na technologię, która nie tylko rozpoznaje tekst, klasyfikuje dokumenty i wyciąga z nich kluczowe informacje, ale także dostarcza narzędzi, które pozwalają efektywnie włączyć w ten proces użytkownika biznesowego, dając maksymalną synergię pomiędzy człowiekiem i sztuczną inteligencją.
dr Adam Gonczarek, CTO Alphamoon

Klientami wrocławskiej spółki są średnie i duże przedsiębiorstwa, głównie z branży finansowej. Z rozwiązań Alphamoon korzystają już teraz m.in. Santander Bank, PEKAO S.A., PGNiG oraz Kruk S.A.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl