wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Academic Box
Academic Box

Academic Box to tysiąc metrów w hali produkcyjnej, podzielone na osiem stanowisk, gdzie będą pracowali studenci z uczelnianych zespołów naukowych.

Academic Box to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Inicjatorem jego powstania jest prezydent Wrocławia. Jacek Sutryk, jeszcze jako dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, odwiedził festiwal kół naukowych Politechniki Wrocławskiej.

- Byłem pod wrażeniem gigantycznego kapitału intelektualnego studentów. Zastanawiałem się, jak moglibyśmy jako miasto, wesprzeć ich działania. Kiedy niedługo potem odwiedziłem Wrocławski Park Technologiczny, to zakiełkowała myśl, że właśnie WPT może być dla młodych innowatorów dobrym miejscem do pracy i rozwoju. Tu ich pomysły mogą się materializować – wspominał prezydent Sutryk. - Wrocław jest miastem akademickim. Academic Box pokazuje, że to nie jest pusty slogan. My tę akademickość wypełniamy treścią.

Tu kwitnie biznes

Wrocławski Park Technologiczny to największa w Polsce instytucja biznesowa. Działa tu ponad 220 firm, w których pracuje ponad dwa tysiące osób, oraz dwa inkubatory przedsiębiorczości DAIP (Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości) i IPIT (Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii). Na 13,5 hektarach jest 66 tys. mkw. powierzchni dla biznesu.

Otwarcie Academic Box we Wrocławskim Parku Technologicznym Fot. UM Wrocław
Otwarcie Academic Box we Wrocławskim Parku Technologicznym
Nasza firma przez udział w tym przedsięwzięciu staje się bogatsza w możliwości i doświadczenia. To, co tu się będzie działo, traktujemy jako pewnego rodzaju preinkubację, punkt wyjścia do narodzin nowych startupów.

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

Academic Box to tysiącmetrowa przestrzeń wydzielona w wielkiej hali przemysłowej. Jest tu wydzielonych osiem zamykanych stanowisk – mają po 20 i 25 mkw. oraz przestrzeń rekreacyjna.

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego: - Nasza firma przez udział w tym przedsięwzięciu staje się bogatsza w możliwości i doświadczenia. To, co tu się będzie działo, traktujemy jako pewnego rodzaju preinkubację, punkt wyjścia do narodzin nowych startupów.

Wszystkie stanowiska zostały już obsadzone. Zajęły je koła i zespoły naukowe z Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich są te najbardziej utytułowane z osiągnięciami w skali międzynarodowej, m.in. PWR Racing Team, SKN In Space, Akademicki Klub Lotniczy, KN Pojazdów i Robotów Mobilnych.

- Atutów tego miejsca jest wiele. Po pierwsze, w jednym miejscu będzie pracowało kilka zespołów studenckich. To okazja nie tylko na wzajemne wsparcie w rozwiązywaniu bieżących problemów, ale i szansa na pojawienie się nowych pomysłów – mówi Jerzy Ciesiołkiewicz, prezes SKN Pojazdów i Robotów Mobilnych. – Po drugie, będziemy pracowali w otoczeniu dużych firm, w WPT dużo się dzieje. Dostaniemy szansę, aby pochwalić się przed nimi swoimi osiągnięciami i pomysłami. I z tego może się wykluć zupełnie nowy projekt.

Grant od miasta

Jeszcze jedną miejską inicjatywą na rzecz studentów są granty dla kół naukowych. Z budżetu miasta przeznaczono na to rozwiązanie dwa mln zł.

Procedury konkursowe nadzoruje Wrocławskie Centrum Akademickie, instytucja pośrednicząca w relacjach miasta i środowiska akademickiego.

 

Otwarcie Academic Box we Wrocławskim Parku Technologicznym Fot. UM Wrocław
Otwarcie Academic Box we Wrocławskim Parku Technologicznym

Studenci będą mieli okazję dwa razy w roku: wiosną i jesienią, złożyć wniosek o grant na działalność naukową.

- O dofinansowanie projektów mogą się starać studenckie koła naukowe albo grupy studentów realizujących wspólnie projekt naukowy - wyjaśnia Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego. – Grant ma wartość pięciu tysięcy złotych, ale w wyjątkowych przypadkach, np. w związku z realizacją pomysłów o międzynarodowym charakterze, komisja konkursowa może przyznać wyższe dofinansowanie.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl