Prof. Chmura przebiegł maraton w Chicago

Profesor Jan Chmura ukończył słynny 40 Bank of Amerika Chicago Marathon. 68-letni wykładowca wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego pokonał trasę szybciej niż ponad 33 tysiące uczestników biegu w kategorii open.

  • fot. FB


Po zaliczeniu m.in. maratonów na wszystkich kontynentach prof. Jan Chmura, emerytowany nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie fizjologii, postawił przed sobą kolejny cel – Zdobycie Korony Największych Maratonów Świata. To cykl sześciu zawodów, w Nowym Jorku, Berlinie, Londynie i Bostonie oraz w Chicago i Tokio. 8 października wrocławianin ukończył maraton w Chicago.

Pierwsza część trasy w Wietrznym Mieście, do 20 km, prowadziła w cieniu drapaczy chmur i przez park, tam rosnąca temperatura nie miała jeszcze dużego wpływu na kondycję zawodników. – Dopiero po wybiegnięciu na otwartą przestrzeń lejący się żar z nieba i temperatura sięgająca 30 stopni Celsjusza spowodowały spustoszenie w organizmie: przegrzanie, odwodnienie, wyczerpanie energetyczne, szybko narastające zmęczenie, a w konsekwencji coraz wolniejsze tempo biegu – relacjonuje prof. Jan Chmura. Po heroicznej walce z upałem i coraz większymi kryzysami na trasie biegu uczony pokonał ponad 33 tys. zawodników w kategorii open.

Prof. Jan Chmura: – Z perspektywy pokonanych dotychczas, w ramach tego programu, startów maraton w Chicago był najlepiej zorganizowany pod względem logistycznym i bezpieczeństwa. Na trasie biegu znajdowało się kilka kurtyn wodnych i wiele punktów medycznych, oraz bogato zaopatrzonych punktów żywnościowych. Na mecie w pełni profesjonalna obsługa.

Prof. Jan Chmura jest jednym z bohaterów projektu Pokolenie W. Akcji zachęcającej młodych ludzi do studiowania we Wrocławiu

W Chicago zawodników dopingowało kilka milionów kibiców i grało wiele zespołów muzycznych. – To wyzwalało dodatkową energię do walki – opisuje mistrz z Wrocławia.

Udział prof. Chmury w chicagowskim maratonie był możliwy dzięki wsparciu logistycznemu władz Wrocławia, Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego oraz Biura Promocji Miasta i Turystyki UMW.

JC/w

Zgłoś uwagę