Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Osiedle ESK w Warszawie

Wystawa w Galerii Kordegarda

  • "Nowe Żerniki" to wspólny projekt miasta, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wrocławskiego oddziału SARP

    "Nowe Żerniki" to wspólny projekt miasta, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wrocławskiego oddziału SARP

  • "Nowe Żerniki" - jednego z najważniejszych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

    "Nowe Żerniki" - jednego z najważniejszych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

  • Osiedle Nowe Żerniki zostanie zaprojektowanie i wybudowanie na około 40-hektarowej działce w zachodniej części miasta

    Osiedle Nowe Żerniki zostanie zaprojektowanie i wybudowanie na około 40-hektarowej działce w zachodniej części miasta


Przy pełnej galerii otwarto w Warszawie wystawę "Nowe Żerniki" - jednego z najważniejszych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wystawy w Narodowym Centrum Kultury potrwa do końca marca.

 

Podczas wernisażu odbyła się również dyskusja, którą poprowadziła kurator wystawy - Magdalena Paryna. Z sali padały pytania o ideę projektu i jego finansowanie, infrastrukturę osiedla, o kooperatywy mieszkaniowe, ale też o to, czy mieszkańcy Starych Żernik zyskają na nowym sąsiedztwie.

 

"Nowe Żerniki" to wspólny projekt miasta, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wrocławskiego oddziału SARP. Osiedle zostanie zaprojektowanie i wybudowanie na około 40-hektarowej działce w zachodniej części miasta i ma odpowiadać potrzebom nowoczesnych mieszkańców, budować więzi społeczne, sprostać normom budownictwa ekologicznego, a także stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

Wystawa w skondensowany sposób zaprezentuje założenia projektu, który stanie się jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016, a także będzie jednym z najciekawszych głosów w dyskusji miasto – mieszkańcy, w historii projektu stolic kultury. Kuratorem wystawy jest Magdalena Paryna.

Wystawę można oglądać w Galerii Narodowego Centrum Kultury "Kordegarda" do 30 marca. W wernisażu wzięli udział Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, Piotr Fokczyński – dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, Zbigniew Maćków – koordynator projektu, Magdalena Paryna – kurator wystawy, Grzegorz Stiasny – architekt, Warszawa.

zdjęcia Mateusz Admaczyk

akZgłoś uwagę