Nagrody Dobre Strony przyznane

Nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, została przyznana w tym roku w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży i trafiła do Wydawnictwa Format z Wrocławia oraz Wydawnictwa Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych.


Ogólnopolski Konkurs Dobre Strony na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Stoparczyk, Piotr Młodożeniec oraz Jakub Krofta w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po 4 książki w dwóch osobnych kategoriach.

Książki dla dzieci:

  • CZAS CZARODZIEJ – Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba
  • SERIA KSIĄŻKI JUTRA – Equipo Plantel, Mikel Casal, Marta Pina, Joan Negrescolor, Luci Gutiérrez, Wydawnictwo TAKO
  • PRZED I PO – koncepcja: Matthias Aregui, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT
  • CZERWONY KAPTUREK – Gabriela Mistral, ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książki dla młodzieży:

  • ROBINSON CRUSOE – opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako
  • BRUNO. CHŁOPIEC, KTÓRY NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ – Nadia Terranova, ilustracje: Ofra Amit, Wydawnictwo FORMAT
  • DOM NIE Z TEJ ZIEMI – Małgorzata Strękowska-Zaremba, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • CZARNE JEZIORA – Dorota Suwalska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

W piątek (26 maja) podczas uroczystej gali nagrody wręczyli: Jacek Sutryk – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Anna Morawiecka – szefowa Targów. 

Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu TAKO za serię Książki jutra: Co to właściwie jest demokracja, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Marta Pina, Oto jest dyktatura, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Mikel Casal, Klasy Społeczne istnieją, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Joan Negrescolor, Kobiety i mężczyźni, pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Luci Gutierez.

W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do wrocławskiego Wydawnictwa Format za książkę Bruno Nadii Terranova z ilustracjami Ofry Armit

Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 20.000 złotych dla laureata w każdej z kategorii jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim w okresie między 1 maja roku poprzedzjącego konkurs a 1 maja bieżącego roku. Laureat otrzymuje czek na 20.000 PLN oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek. Środki z nagrody muszą być przeznaczone na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki można obejrzeć i kupić na 8. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony.

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony

W plenerze / Dla dzieci / Spotkania z autorami / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin od 26 maja 2017 do 28 maja 2017

Miejsce Przejście Garncarskie

Zobacz

materiały prasowe, foto, organizatorów

Zgłoś uwagę