MPK ogłasza przetarg na dzierżawę nowych autobusów

Po tej dostawie stare autobusy Volvo całkowicie znikną z wrocławskich ulic, a średni wiek floty MPK spadnie do niecałych 5 lat. W 2020 roku na ulice Wrocławia ma wyjechać 60 nowych autobusów. Miejska spółka właśnie ogłosiła przetarg.

  • W przyszłym roku do Wrocławia ma przyjechać 60 nowych autobusów (fot.zdjęcie ilustracyjne).


Wrocławskie MPK chce wydzierżawić 60 nowych autobusów: 31 krótkich (solo) oraz 29 przegubowych.

Wszystkie będą klimatyzowane i w pełni niskopodłogowe. Na ulice mają wyjechać w przyszłym roku. To pozwoli MPK na pożegnanie najstarszym autobusów marki Volvo.

Wrocław odmładza flotę

– Dzięki tej wymianie po raz kolejny odmładzamy tabor – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Jeszcze na początku tego roku każdy autobus miał średnio ponad 8 lat. W tym momencie, po jesiennej dostawie 50 Mercedesów, ich średni wiek spadł o dwa lata. W przyszłym roku, dzięki autobusom z nowego przetargu oraz tym od firmy Mobilis (podwykonawcy MPK), wiek wrocławskiego taboru spadnie do niecałych 5 lat – dodaje.

Po przyszłorocznej wymianie wzrośnie też do 85 proc. liczba autobusów z klimatyzacją. MPK nowe autobusy chce wziąć w 10-letnią dzierżawę. Oferty w przetargu można składać do 22.01.2020 r.

Przypomnijmy, że to kolejny krok w modernizacji floty autobusowej we Wrocławiu. Już w tym roku MPK zakontraktowało 80 pojazdów: 50 autobusów marki Mercedes zostało zakupionych i jeździ już po ulicach Wrocławia. 30 kolejnych od stycznia będzie dostarczać firma Mobilis, nowy podwykonawca MPK.

Czytam więcej: Czy będzie nas woził podwykonawca MPK?

1,3 miliarda na inwestycje w transport publiczny

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podsumowując rok swojej pracy zapowiedział wiele dużych inwestycji w transport publiczny. Do 2023 roku Wrocław zamierza przeznaczyć na ten cel 1,3 miliarda złotych.

Czytaj więcej: Inwestycje Wrocławia w transport publicznyZgłoś uwagę