Wiemy, jakie nowe autobusy przyjadą w styczniu do Wrocławia [ZDJĘCIA]

Firma Mobilis, która w przyszłym roku będzie obsługiwać kilka linii komunikacji miejskiej na zlecenie MPK Wrocław, pokazała autobusy dla naszego miasta. Pierwsze nowe, klimatyzowane i niskopodłogowe pojazdy pojawią się na wrocławskich przystankach już w połowie stycznia. Będą to przegubowe Mercedesy Conecto i „krótkie” Isuzu Cityport.

  • Jednym z modeli nowych autobusów dla Wrocławia będzie Isuzu Cityport. fot. MPK Wrocław

  • W wersji przegubowej na przystankach MPk pojawi się Mercedes Conecto. fot. Adrian Grycuk/Wikipedia


Wrocławskie MPK podpisało umowę z firmą Mobilis na pięcioletnią obsługę lokalnych linii autobusowych pod koniec września tego roku. Nowy podwykonawca wyjedzie na ulicę na pierwsze kursy w połowie stycznia, ale już przygotowuje się do tego zlecenia. Dzisiaj udało nam się poznać modele autobusów, które pojawią się na wrocławskich liniach.

– We Wrocławiu będziemy jeździć autobusami marki Isuzu Cityport w wersji 12-metrowej, natomiast przegubowymi pojazdami będą Mercedesy Conecto – mówi Tomasz Chojnacki, dyrektor techniczny firmy Mobilis.

Sprawdzają się na liniach 

Ten model Isuzu jeździ m.in. w Izraelu, Francji czy we Włoszech. W Polsce ponad 20 takich pojazdów ma MPK Łódź. Jak słyszymy od łódzkiego przewoźnika autobus przyjął się bardzo dobrze. – Jesteśmy z nich zadowoleni. Pasażerowie też przyjęli je bardzo dobrze. Nawet dziwią się, jak w takim pozornie małym pojeździe jest tak dużo miejsca. Autobus jest przestronny i wygodny – mówi Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowa MPK Łódź.

Mercedesa Conecto na polskich ulicach można spotkać m.in. w Warszawie i Krakowie. Jeden egzemplarz takiego autobusu był też na testach we Wrocławiu. Wszystkie pojazdy będą klimatyzowane i niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą też posiadały gniazda USB umożliwiające ładowanie telefonu. Zostaną wyposażone również w inne systemy funkcjonujące we Wrocławiu, czyli monitory z informacją pasażerską oraz biletomaty.

– Cieszymy się, że w ciągu trzech miesięcy oddamy do dyspozycji pasażerów następne nowe autobusy, tym razem 30. Ten kontrakt umożliwi realizację kolejnych punktów programu autobusowego prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Dzięki temu np. częściej będzie mogła kursować linia 114 – podsumowuje Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Rekrutacja trwa

Podwykonawca MPK Wrocław założy w stolicy Dolnego Śląska swoją kolejną bazę. Na razie władze firmy nie chcą zdradzać w jakiej dokładnie lokalizacji. Wiadomo, że ma być na południu miasta. Rozpoczęła się też rekrutacja pracowników. Firma oprócz kierowców szuka: mechaników autobusowych, elektryków i elektroników oraz dyspozytorów. Wszelkie informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej firmy Mobilis.  Zgłoś uwagę