Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Mikrogranty ESK 2016. Zwycięskie projekty wybrane

Projekt „Świat kręci się wokół Kaczmarka” i „Cztery podróże w czasie po Ołbinie, czyli żywe kadry dawnego Wrocławia” zwyciężyły w głosowaniu internetowym na MikroGRANTY ESK 2016.


O grant ESK 2016 wysokości 5 tys. rywalizowało 40 projektów. Była to trzecia edycja MikroGRANTÓW ESK 2016, czyli programu, w którym może wziąć udział każdy, kto ma pomysł i chce go zrealizować na rzecz swojej lokalnej społeczności. W tej edycji po raz pierwszy można było wybierać projekty w głosowaniu internetowym, które zakończyło się 12 marca do godz. 23.59.

Na „Świat kręci się wokół Kaczmarka” zagłosowało 1913 internautów, a na „Cztery podróże w czasie po Ołbinie, czyli żywe kadry dawnego Wrocławia” oddano 1514 głosów.

Kaczmarek i podróże historyczne

Pierwszy projekt związany jest z nadaniem imienia Jana Kaczmarka szkole ZS nr 11 z oddziałami integracyjnym przy ul. Grochowej. „Dzień ten uświetnić mają prace plastyczne i literackie przygotowane przez uczniów, uroczyste dekoracje, hymn (wcześniej ogłoszono konkurs na słowa hymnu) wykonany przez orkiestrę policyjną i odśpiewany przez uczniów, zaproszeni goście ze świata kultury, sztuki, polityki i mediów i MY-UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE, RODZICE ORAZ DYREKCJA I PRACOWNICY TECHNICZNI SZKOŁY. Dekoracje, na które fundusze chcemy pozyskać w ramach mikograntów własnoręcznie wykona społeczność szkolna” – wyjaśniają autorzy projektu.

„Cztery podróże w czasie po Ołbinie, czyli żywe kadry dawnego Wrocławia” to projekt Grupy Historyczno -Edukacyjnej "Młot". Mają to być cztery niezwykłe podróże w czasie do przedwojennego Bresalu, oblężonego miasta zwanego Festung, wczesnych lat powojennych oraz okresu PRL-u. Podczas każdej z podróży członkowie GHE "Młot" przygotują całodzienną inscenizację obrazującą życie mieszkańców miasta w danym czasie. W wyznaczonym miejscach na Ołbinie będzie można spotkać osoby w strojach z epoki, zasmakować specjałów dawnej kuchni, przeczytać stare gazety i plakaty na ulicznych słupach, a nawet pójść do kina, czy teatru. Podczas każdej z czterech podróży w czasie mieszkańcy Wrocławia, a w szczególności Ołbina, będą mogli przyjrzeć się historii miejsc, gdzie toczy się ich codzienne życie. Otaczająca ich przestrzeń stanie się lekcją żywej historii, do której dostęp będą mieli wszyscy Wrocławianie. Podróże w czasie zrealizowane zostaną w cztery niedziele w okresie wyznaczonym na realizację projektu. Przed każdą inscenizacją odbędzie się promocja wydarzenia polegająca na akcji plakatowej oraz ulotkowej przebranych w stroje rekonstrukcyjne członków GHE "Młot". Podróże w czasie skierowane są do każdego mieszkańca niezależnie od wieku, dlatego też w inscenizacji wezmą udział dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze.

mikroGRANTY 2016

Program Współorganizacji Projektów „mikroGRANTY ESK 2016” ma formułę konkursu. Aby zgłosić swój pomysł na działanie artystyczne, społeczne, edukacyjne czy kulturalne, trzeba było wypełnić formularz wniosku zamieszczony na stronie programu. Wniosek oceniany jest przez komisję, która typuje 8 autorów wniosków do negocjacji w sprawie współpracy (podczas nich omawia się szczegółowo budżet i harmonogram prac, a następnie podpisuje się umowę). Osoby, które nie zostały wytypowane przez komisję do rozmów, mogą zgłosić się do głosowania internetowego, z którego internauci wyłaniają 2 pomysły do realizacji.Zgłoś uwagę