Pierwsze urodziny VOZILLI we Wrocławiu

Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych VOZILLA działa w stolicy Dolnego Śląska już rok. W ciągu dwunastu miesięcy w systemie zarejestrowało się 50 tys. użytkowników, którzy w sumie przejechali ponad 2,3 mln km.

 • VOZILLA wystartowała w stolicy Dolnego Śląska 4 listopada 2017 r., fot. Bartosz Moch

  VOZILLA wystartowała w stolicy Dolnego Śląska 4 listopada 2017 r., fot. Bartosz Moch

 • Podczas oficjalnej konferencji prasowej po roku działania VOZILLI we Wrocławiu nagrodzono najczęściej korzystających z wypożyczalni użytkowników, fot. Bartosz Moch

  Podczas oficjalnej konferencji prasowej po roku działania VOZILLI we Wrocławiu nagrodzono najczęściej korzystających z wypożyczalni użytkowników, fot. Bartosz Moch

 • Fot. Bartosz Moch

  Fot. Bartosz Moch


Od początku istnienia VOZILLA cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia oraz turystów. To skutkuje imponującymi liczbami po roku działalności, którymi pod koniec listopada pochwalili się przedstawiciele miasta oraz firmy Enigma, operatora wypożyczalni. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej nagrodzono również najczęściej korzystających z pojazdów VOZILLI użytkowników.

Po roku łączna liczba wypożyczeń elektrycznych Nissanów przekroczyła 320 tys., co przekłada się na ponad 84 tys. godzin jazdy. Średnio pojazd VOZILLI jest dziennie wypożyczany ok. cztery razy, co daje ponad 800 wypożyczeń każdego dnia.

– Nie spodziewaliśmy się tak dobrych statystyk po roku funkcjonowania VOZILLI. Widać, że wypożyczalnia samochodów elektrycznych szybko zakorzeniła się w tkance miejskiej Wrocławia i stała się istotnym narzędziem poruszania się po ulicach miasta dla jego mieszkańców. Według różnych badań wypożyczalnia jest najpopularniejszym systemem współdzielonej mobilności w stolicy Dolnego Śląska – mówił Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA.

Od prawej: Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA, Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki UMW i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, fot. Bartosz Moch

Od prawej: Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA, Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki UMW i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, fot. Bartosz Moch

Średni wiek osób korzystających z MWSE waha się między 24 a 30 rokiem życia. Z usług wypożyczalni korzystają jednak osoby w każdym wieku – najstarsi użytkownicy liczyli 71 i 81 lat. Czas statystycznego przejazdu wynosi 16 minut. Rekordowy użytkownik skorzystał z usług VOZILLI ponad 600 razy, inny jeździł elektrycznym pojazdem blisko 9 tysięcy minut. Najdłuższa przejechana trasa została ustanowiona 18 sierpnia 2018 r. i liczy 174 km. Najchętniej z pojazdów miejskiej wypożyczalni użytkownicy korzystają w centrum miasta. Oprócz Starego Miasta i Śródmieścia najwięcej wypożyczeń operator systemu odnotowuje także na Sołtysowicach i Popowicach.

Gdzie we Wrocławiu najczęściej korzystamy z VOZILLI (PDF)

– Sukces VOZILLI pokazuje, że wrocławianie chcą poruszać się po mieście proekologicznymi pojazdami na zasadach car-sharingu. Dość powiedzieć, że oprócz miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych we Wrocławiu działają również systemy elektrycznych skuterów, hulajnóg czy roweru miejskiego. Wszystkie one składają się na Wrocławską Politykę Mobilności, którą stale rozwijamy – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

VOZILLA w liczbach

 • 8800 – największa liczba przejechanych minut przez jednego użytkownika,
 • 174 km – najdłuższa przejechana trasa (18.08.2018),
 • 18 225 km – samochód z największą liczbą przejechanych km,
 • 600 – największa liczba wypożyczeń dokonana przez jednego użytkownika,
 • 320 tys. – suma wszystkich wypożyczeń,
 • 84 tys. godzin – łączny czas wypożyczeń,
 • godzina 18.00 – najwięcej wypożyczeń,
 • godzina 3.00 w nocy – najmniej wypożyczeń,
 • 50 tys. – liczba zarejestrowanych użytkowników,
 • 81 i 71 – wiek najstarszych użytkowników VOZILLI (wśród mężczyzn i kobiet),
 • 2,3 mln – suma przejechanych kilometrów,
 • 27 km/h – średnia prędkość jazdy VOZILLĄ,
 • 16 min – średni czas wypożyczeń,
 • 15-18 – średnia liczba ładowań każdego auta miesięcznie.

Startuje kampania „Moja VOZILLA”

Pod hasłem „Moja VOZILLA” - na pierwszy jubileusz działania wypożyczalni w stolicy Dolnego Śląska - wystartowała również nowa kampania promocyjna MWSE. Ma ona charakter konkursu fotograficznego o różnych motywach przewodnich zdjęć, który ma zainspirować mieszkańców Wrocławia do zmiany stylu życia i dzielenia się historiami związanymi z VOZILLĄ. Co dwa tygodnie poszczególne etapy konkursu będą rozstrzygane, zwycięzcy nagradzani, a główny motyw będzie ulegał zmianie.

Zgłoszenia konkursowe oraz szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć tutaj. Na każdym etapie konkursu autorzy trzech najbardziej kreatywnych fotografii zostaną nagrodzeni bonami przejazdowymi o wartości 1000, 500 oraz 250 złotych.

O VOZILLI

VOZILLA to pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Po ulicach Wrocławia elektrycznych Nissanów możemy używać od 4 listopada 2017 r. Swoim użytkownikom wypożyczalnia oferuje dostęp do 200 aut: 190 osobowych Nissan Leaf oraz 10 vanów Nessan e-NV200. Za minutę jazdy płacimy złotówkę. Cena za minutę postoju wynosi 10 groszy.

Kluczem do wszystkich samochodów jest aplikacja na smartfona, za pomocą której rozpoczynamy i kończymy wypożyczenie. Oprócz łatwej i intuicyjnej obsługi, VOZILLA oferuje swoim użytkownikom szereg innych zalet, jak choćby: 200 dedykowanych miejsc parkingowych w centrum miasta czy możliwość jazdy buspasami. Samochodami VOZILLI dostaniemy się również na lotnisko, gdzie użytkownicy wypożyczalni mogą za darmo korzystać z miejsc parkingowych w strefie VIP, zlokalizowanej najbliżej wejścia do terminalu. W połowie maja 2018 r. VOZILLA została wyróżniona wśród Top Inwestycji Komunalnych 2018 r.

Więcej o zasadach działania miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych VOZILLA przeczytasz tutaj.Zgłoś uwagę