Miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych Vozilla [PORADNIK]

Miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych VOZILLA wystartowała 4 listopada 2017 r. Wrocławianie mogą już korzystać z elektrycznych nissanów leaf na minuty. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez użytkowników VOZILLI.

  • obacz odpowiedzi na najczęściej zadane pytania użytkowników VOZILLI

    Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadane pytania użytkowników miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych. Jak działa VOZILLA? fot. Bartosz Moch


Co zrobić, gdy podczas kontroli funkcjonariusze Policji proszą o okazanie oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Wszystkie pojazdy VOZILLI zostały wyposażone w oryginał dowodu rejestracyjnego, znajdujący się w schowku po stronie pasażera. Podczas kontroli wystarczy pokazać oryginał dowodu funkcjonariuszowi. Jednocześnie tematem zainteresowało się Ministerstwo Cyfryzacji, które wypracowuje nowoczesne rozwiązania w ramach „pakietu kierowcy”. Więcej w oświadczeniu operatora VOZILLI.

W jaki sposób otworzyć lub zamknąć drzwi do samochodu? Czy potrzebuję kluczyków?

Pojazd jest otwierany i zamykany za pomocą aplikacji mobilnej. Jeżeli wypożyczysz samochód, będziesz miał możliwość dowolnego zamykania i otwierania pojazdu za pomocą funkcji dostępnych w aplikacji. W razie problemów skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, w którym pracownicy mają możliwość zdalnego otwierania i zamykania każdego z samochodów VOZILLI.

Jak mam uruchomić samochód?

Aby uruchomić samochód musisz nacisnąć nogą pedał hamulca i przytrzymać przycisk na desce rozdzielczej uruchamiający pojazd. Jeżeli nie będziesz trzymał nogi na hamulcu – uruchomisz jedynie elektronikę pokładową. Jeżeli za pierwszym razem zapomniałeś o hamulcu – nie przejmuj się, zawsze możesz powtórzyć operację.

W jaki sposób obsługiwać skrzynię biegów?

Samochody VOZILLI wyposażone są w układ automatycznego regulowania mocy silnika pojazdu, który dla użytkownika niczym nie różni się od automatycznej skrzyni biegów. Manetka zmiany trybu jazdy znajduje się na środkowym panelu kierowcy, pomiędzy deską rozdzielczą a podłokietnikiem – tam, gdzie zwykle manetka zmiany biegów. Układ ma cztery ustawienia, analogicznie do automatycznej skrzyni biegów:

  • D (drive), które pozwala na jazdę do przodu,
  • N (neutral), które ustawia pojazd na luźnym biegu,
  • R (reverse), które pozwala na jazdę do tyłu i uruchamia tylne czujniki parkowania, oraz
  • P (park), które powoduje, że koła pojazdu są zablokowane.

Nie mogę znaleźć hamulca postojowego

Hamulec znajduje się w pedale po lewej stronie. Po przyciśnięciu drążka biegów na P należy przycisnąć hamulec do samego końca i zabrać nogę.

Stoję koło samochodu VOZILLI, ale nie mogę go wypożyczyć – nie widzę go na mapie w aplikacji. Co się dzieje?

Prawdopodobnie samochód jest wypożyczony przez innego użytkownika, który wysiadł z auta i przeszedł na taryfę postojową. Innym wytłumaczeniem może być to, że samochód czeka na naszego pracownika, który będzie wykonywał w nim czynności serwisowe (np. ładowanie). W takiej sytuacji na pewno znajdziesz w okolicy inny pojazd, sprawdź to w aplikacji.

Czy muszę ładować wypożyczony samochód?

Ładowaniem samochodów zajmują się pracownicy wypożyczalni. Użytkownicy nie muszą nic robić, samochód dostępny jest naładowany i pozwoli pokonać dystans przynajmniej kilkudziesięciu kilometrów. Przy planowaniu długiej podróży warto zwrócić uwagę na prezentowany w aplikacji przewidywany zasięg i stan akumulatora pojazdu – i wybrać auto z możliwie najwyższym poziomem tych parametrów.

Co mam zrobić, jeśli w trakcie jazdy samochód się rozładuje?

Aplikacja pokazuje stan załadowania i zasięg każdego samochodu. Ponadto samochody mają system ostrzegania, który informuje kierowcę, że należy zaparkować. Ale oczywiście lepiej nie wypożyczać aut o tak małym zasięgu, tylko zostawić je obsłudze VOZILLI do naładowania.

Czy auta wyposażone są w fotelik dla dziecka?

Obecnie VOZILLA nie udostępnia użytkownikom fotelików dziecięcych w swoich samochodach. Można jednak bez problemu użyć własnego fotelika, odpowiedniego dla wieku i ciężaru małego pasażera.

Czy mogę korzystać z buspasów?

W ramach współpracy z miastem wypracowany został model korzystania przez samochody wypożyczalni z buspasów. Miasto pozwala korzystać z niektórych pasów ruchu uprzywilejowanego pojazdom VOZILLI. Wszystkie buspasy, które można użytkować oznaczone są znakami D-12, warto więc zwracać uwagę na to, gdzie przejazd VOZILLĄ jest dozwolony.

Jak działa VOZILLA. Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Gdzie mogę zakończyć wynajem i zaparkować?

Zakończenie wypożyczenia jest możliwe na każdym publicznie dostępnym miejscu parkingowym na terenie miasta Wrocław. Warto jednak pamiętać by nie było to miejsce niedozwolone lub na zamkniętym parkingu, i uważnie wybierać miejsce zaparkowania pojazdu, tak aby inni użytkownicy Wypożyczalni mogli swobodnie korzystać z pozostawionego pojazdu. W samym centrum można znaleźć 200 dedykowanych dla VOZILLI miejsc parkingowych. Można również bezpłatnie parkować w miejskiej strefie płatnego parkowania.

Co, jeśli uszkodzę auto?

Jeżeli w jakikolwiek sposób użytkownik uszkodzi pojazd, powinien niezwłocznie powiadomić o tym biuro obsługi klienta pod numerem + 48 736 800 200, pod którym dyżurują nasi pracownicy mający za zadanie wesprzeć użytkowników w dalszych działaniach. Numer można znaleźć w menu aplikacji mobilnej, jak również formularz kontaktowy umożliwiający dokładne opisanie zaistniałej sytuacji.
Brak powiadomienia o uszkodzeniu może spowodować naliczenie dodatkowych opłat, zgodnie z regulaminem usługi.

W jaki sposób mogę otrzymać fakturę na dane firmowe?

Wystarczy skontaktować się z BOK pod adresem kontakt@vozilla.pl . Pracownik z biura wypożyczalni prześle elektroniczną wersję faktury na wskazany adres e-mail. Warto pamiętać, by przesłać informacje o dokładnej nazwie firmy, adresie oraz numerze NIP.

Gdzie mogę zgłaszać problemy z samochodem lub aplikacją?

W razie jakichkolwiek uwag lub problemów technicznych należy kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 736 800 200 lub kontakt@vozilla.pl

Więcej informacji o pierwszej miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych w Polsce.Zgłoś uwagę