wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Aktualności
  4. Rusza kampania “Nowe Prawo Taty”

Wystartowała wspólna kampania Fundacji Share the Care i Urzędu Miasta Wrocławia “Nowe Prawo Taty”. To odpowiedź na wdrożoną w kwietniu 2023 dyrektywę work-life balance (równowagi między życiem prywatnym a zawodowym), która przyznaje ojcom m.in. prawo do 9 tygodni nietransferowanego urlopu rodzicielskiego.

W wyniku wejścia w życie dyrektywy, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2022 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 3,7 tys. ojców. W 2023 r. było ich już 19 tysięcy. To pozytywny trend, jednak to nadal tylko 7% uprawnionych mężczyzn. Częstą przyczyną tak niskiego wykorzystania urlopów przez ojców jest brak znajomości swoich praw. Nadal brakuje komunikacji do ojców oraz informatorów adresowanych bezpośrednio do nich. 

Celem kampanii “Nowe Prawo Taty” jest dotarcie do ojców z informacją o nowych świadczeniach tylko dla nich oraz tych prawach, które już mają.

 “Wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce to krok w kierunku równości rodzicielskiej w Polsce i postrzegania ojców jako równoprawnych opiekunów dzieci. To ważne, aby ojcowie znali swoje prawa i uwierzyli w to, że ich obecność w życiu dziecka jest tak samo kluczowa jak obecność mamy.” - mówi Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share the Care.

Musimy przestać postrzegać tatę jako pomocnika mamy czy “drugiego rodzica”. Każdy tata jest równorzędnym, pełnoprawnym opiekunem. Młode pokolenia ojców chcą się̨ angażować w opiekę̨ nad dzieckiem i budować́ z nim trwałą więź, ale stereotypy płciowe funkcjonujące w obszarze rodziny w Polsce często uniemożliwiają̨ podążanie tą ścieżką. Wielu mężczyzn  obawia się reakcji otoczenia - pracodawcy, kolegów, koleżanek czy rodziny. Stąd pomysł na kampanię, w której również inni ojcowie zachęcają  do zmiany utartych schematów i przekonują, że czas spędzony z dzieckiem jest bardzo ważnym i wspaniałym doświadczeniem.

W ramach kampanii powstał specjalnie przygotowany bezpłatny informator na temat praw przysługujących po urodzeniu dziecka pełen wiedzy i ojcowskich inspiracji. 

Plakat promujący akcję Prawa Taty

Promocja  akcji będzie prowadzona w mediach internetowych i na profilach społecznościowych miasta, w komunikacji miejskiej, portalach miasta oraz klubach dla rodziców. 

Więcej na temat akcji na stronie.

Kampanię realizuje Fundacja Share the Care we współpracy z Pełnomocniczką Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl