Majowe świętowanie we Wrocławiu w PRL-u [ZDJĘCIA]

Święto pracy, Dni Wrocławia i zakończenie II wojny światowej – wszystko z udziałem najwyższych partyjnych notabli. W maju, we Wrocławiu, w czasach PRL-u komunistyczna władza organizowała pochody, akademie i czyny społeczne, porządkowano skwery i odnawiano elewacje.


Prezentujemy majowy Wrocław na zdjęciach z lat 70., autorstwa fotografa Stanisława Kokurewicza. To część fotograficznej kolekcji Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Zdjęcia przedstawiają przygotowania do święta pracy, Dni Wrocławia czy obchody zakończenia II wojny światowej. Zobacz więcej zdjęć na Facebooku: Nie-zapomniany Wrocław. Archiwalne zdjęcia przejrzał dr Piotr Sroka z Centrum Dokumentacyjnego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

(kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć)

Dr Piotr Sroka podkreśla, że w okresie PRL-u maj był szczególnym miesiącem dla Wrocławia i jego mieszkańców. Rozpoczynał się, jak w całym kraju, świętem pracy, którego najważniejszym elementem był wielki pochód. Jednocześnie z początkiem maja inaugurowano dni Wrocławia, których kulminacja następowała 9 maja – w „obowiązującą” wówczas rocznicę zakończenia II wojny światowej. W tym czasie świętowano także rocznicę „powrotu Wrocławia do Macierzy”. Szczególnie uroczyście w 1970 r.

– Wrocław, jako największe miasto tzw. Ziem Odzyskanych, został wybrany na gospodarza centralnych obchodów rocznicowych. W ramach przygotowań ruszyła wielka akcja porządkowania miasta. Rozbierano wciąż jeszcze liczne ruiny z czasów wojny, remontowano elewacje budynków i porządkowano tereny zielone – wylicza Piotr Sroka.

Uległo poprawie oświetlenie miasta – nowe latarnie rozbłysły m.in. na p.. przed dworcem głównym, wzdłuż promenady nad fosą miejską czy na Wzgórzu Polskim. Część prac porządkowych wykonali wrocławianie w ramach tzw. czynów społecznych. Posprzątane i udekorowane niezliczoną ilością haseł i plakatów propagandowych miasto gotowe było na uroczystości „srebrnej” rocznicy.

(kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć)

– W sobotę 9 maja 1970 r. w Hali Ludowej odbyła się centralna akademia z okazji 25. Rocznicy „zwycięstwa nad faszyzmem hitlerowskim i powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy”. Wzięli w niej udział niemal wszyscy najważniejsi wówczas dygnitarze partyjni i państwowi.

Co ciekawe, wśród nich był zarówno ówczesny I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR Władysław Gomułka, jak też dwaj jego następcy: Edward Gierek i Wojciech Jaruzelski. Akademię otworzył I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Władysław Piłatowski. Najpierw na scenę wprowadzono sztandary 1. i 2. Armii Wojska Polskiego, po czym mowę wygłosił towarzysz „Wiesław”. W drugiej części uroczystości wystąpił Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – mówi Piotr Sroka.

(kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć)

Dzień później, w niedzielę 10 maja odbyła się wielka manifestacja młodzieży na Stadionie Olimpijskim. Na trybunie honorowej ponownie zasiedli przedstawiciele najwyższych władz. Przybyłych gości przywitał przewodniczący Zarządu Głównego Związku Młodzieży Socjalistycznej Andrzej Żabiński.

– Przy dźwiękach patriotycznych pieśni, wśród stworzonych przez „żywą trybunę” haseł propagandowych, przede wszystkim „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” – było najważniejsze hasło odnoszące się do polskości do tzw. Ziem Odzyskanych,  na stadion wkroczyli uczestnicy „sztafety zwycięstwa” z Chełma, miejsca ogłoszenia manifestu lipcowego w 1944 r. i Kołobrzegu, o który polscy żołnierze toczyli ciężkie walki w 1945 r. – mówi Piotr Sroka.

Następnie przy dźwiękach „Międzynarodówki” przez bieżnię stadionu przedefilowała młodzież reprezentująca wszystkie 17 ówczesnych województw. Kolejnym punktem uroczystości była inscenizacja ukazująca szlak bojowy żołnierzy polskich walczących wspólnie z Armią Czerwoną. Na koniec na murawie stadionu pojawiła się wielka piramida z godłem Polski (oczywiście – bez korony), a w powietrze wypuszczono tysiące gołębi. Wszystko to przy akompaniamencie tysiącosobowej orkiestry wojskowej.

„Takich dni Wrocław jeszcze nie przeżywał” – tak zatytułował swoją relacje z uroczystości na Stadionie Olimpijskim dziennikarz „Wieczoru Wrocławia”. Na pewno była to ostatnia tak spektakularna impreza propagandowa w mieście. Po uznaniu polskiej granicy zachodniej przez RFN w grudniu 1970 r. i upadku Gomułki zakrojone na tak wielką skalę spektakle przestały być potrzebne. Obchody 30. rocznicy przyłączenia Wrocławia do Polski, choć nadal pełne propagandowych frazesów, były już znacznie skromniejsze.

O Wrocławiu na starych zdjęciach czytaj więcej:

Zgłoś uwagę