Pamiętacie taki Rynek? [ZDJĘCIA)

Parkujące samochody na pl. Gołębim i milicjanci kierujący ruchem obok ratusza – tak wyglądał wrocławski Rynek w latach 70. Zobacz więcej archiwalnych zdjęć.

  • Zachodnia strona Rynku we Wrocławiu, 1978 r.

    Zachodnia strona Rynku, 1978 r., fot. Zbigniew Nowak, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”


Prezentujemy zdjęcia wrocławskiego Rynku z lat 70., autorstwa wrocławskich fotografów: Stanisława Kokurewicza i Zbigniewa Nowaka. To część fotograficznej kolekcji wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Zdjęcia przedstawiają m.in.: akcję ratowniczą podczas pożaru wieży kościoła garnizonowego św. Elżbiety z 20 września 1975 r., parking samochodów na pl. Gołębim, studentów PWSSP podczas pleneru w południowej pierzei Rynku.

(kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć)

Wrocławski Rynek to jeden z największych rynków staromiejskich Europy. Stanowi prostokąt o wymiarach 213 na 178 m oraz powierzchni 3,8 ha. Po II wojnie plac przeszedł kilka zmian. W 1956 r. pojawił się pomnik komediopisarza Aleksandra hrabiego Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. Czytaj – Historyczne centrum miasta to ulubionym miejsce spotkań wrocławian i ich gości.

(kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć)

Zobacz więcej zdjęć na Facebooku: Nie-zapomniany Wrocław. W latach 70. w Rynku ograniczono ruch samochodowy i zlikwidowano linie tramwajowe, które były tam od XIX w. (najpierw konne, a później także elektryczne). Tramwaje kursowały przez Rynek do połowy lat 70. XX w., gdy przeniesiono je na Trasę W-Z.

Zgromadzeni na Rynku wrocławianie obserwują akcję ratowniczą podczas pożaru wieży kościoła garnizonowego św. Elżbiety, 20 września 1975 r., fot. Stanisław Kokurewicz, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.
Zgłoś uwagę