Mecze reprezentacji Polski we Wrocławiu – niezapomniane emocje

W XX wieku piłkarska reprezentacja we Wrocławiu rozegrała kilka niezapomnianych spotkań. Przypominamy niektóre z nich.

  • Polska - Francja, 7.09.1974 r.,

    Polska - Francja, 7.09.1974 r., fot. Zbigniew Nowak


Orły Górskiego na Olimpijskim, czyli mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej we Wrocławiu w latach 70. XX w. Prezentujemy zdjęcia autorstwa fotografów Stanisława Kokurewicza i Zbigniewa Nowaka. To część fotograficznej kolekcji Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Zobacz więcej zdjęć na Facebooku: Nie-zapomniany Wrocław. Archiwalne zdjęcia przejrzał historyk dr Jarosław Maliniak.

(kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć)

Polska – Irlandia 1973

Po sześciu latach przerwy (od 1967 r., Polska-ZSRR 0:1), stolica Dolnego Śląska ponownie gościła reprezentację w oficjalnym meczu międzypaństwowym. 16 maja 1973 r. drużyna narodowa pod wodzą Kazimierza Górskiego rozegrała na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu spotkanie z zespołem Irlandii.

– Wprawdzie mecz miał charakter towarzyski, ale był to ostatni sprawdzian kadry przed najważniejszym meczem z Anglikami w eliminacjach do pamiętnych mistrzostw świata w 1974 r. Stąd nie dziwi wybór przeciwnika – jak pisała prasa był to „angielski test z 11 Zielonej Wyspy”. Irlandczycy przegrali wprawdzie 2:0 po bramkach Włodzimierza Lubańskiego, ale byli zachwyceni wrocławską gościnnością – mówi Jarosław Maliniak.

W składzie Polaków nie zabrakło takich graczy, jak Szymanowski, Musiał, Ćmikiewicz, Kasperczak, Kmiecik, Lubański czy Gadocha. W polskiej bramce nie zobaczyliśmy jednak Jana Tomaszewskiego, „człowieka, który zatrzymał Anglię” (nota bene wrocławianin z urodzenia, który piłkarską karierę rozpoczynał jako trampkarz w zespole Śląska Wrocław, a później piłkarz wrocławskiej Gwardii), lecz Mariana Szeję (bramkarz Zagłębia Wałbrzych). Po zdobyciu wspaniałym lobem drugiej bramki przez Lubańskiego, publiczność głośno skandowała: „Włodek! Włodek!”. Był to ósmy mecz reprezentacji na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Polska – Francja 1974

Kolejny mecz we Wrocławiu reprezentacja rozegrała już po mistrzostwach świata w RFN, gdzie wywalczyliśmy 3 miejsce. W ramach sprawdzianu przed meczami w eliminacjach do mistrzostw Europy, „Orły Górskiego” zmierzyły się 7 września 1974 r. z reprezentacją Francji.

– Przegraliśmy 0:2, ale w tym meczu wynik nie był najważniejszy. Każdy chciał przede wszystkim na żywo zobaczyć bohaterów niedawnego mundialu – podkreśla Jarosław Maliniak.

Polska – Szwecja 1977

12 listopada 1977 r. na wrocławskim Stadionie Olimpijskim w towarzyskim meczu zmierzyli się finaliści mistrzostw świata w Argentynie w 1978 r. W ostatnim meczu reprezentacji w 1977 r. Polska pokonała Szwecję 2:1 po bramkach Marka Kusty i Kazimierza Deyny. Po meczu trener kadry Jacek Gmoch stwierdził m.in.: „Jestem zadowolony z gry naszej eksperymentalnej i złożonej częściowo z debiutantów drużyny”. Oprócz takich graczy, jak Jan Tomaszewski, Antoni Szymanowski, Władysław Żmuda, Kazimierz Deyna czy Zbigniew Boniek, publiczność wrocławska mogła zobaczyć w akcji debiutującego w reprezentacji Mirosława Okońskiego.

Polska – Szwajcaria 1978

Po raz ostatni w dekadzie lat 70. we Wrocławiu reprezentacja rozgrała mecz o punkty w eliminacjach do Euro ’80 z drużyną Szwajcarii. Pod wodzą nowego trenera Ryszarda Kuleszy 15 listopada 1978 r. mecz z Helwetami wygraliśmy 2:0 po bramkach Zbigniewa Bońka i Romana Ogazy. Kolejny mecz piłkarska reprezentacja rozegrała we Wrocławiu już w latach 80. XX w. (15 listopada 1981 r. wygraliśmy z Maltą 6:0 w eliminacjach do MŚ w Hiszpanii).Zgłoś uwagę