wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zmarł Emilian Kamiński, popularny, ceniony aktor i reżyser. Miał 70 lat
Zmarł Emilian Kamiński, popularny, ceniony aktor i reżyser. Miał 70 lat facebook.com/Teatr Kamienica cc

Bardzo smutna wiadomość. Emilian Kamiński, aktor, reżyser i dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie zmarł w poniedziałek, 26 grudnia o godz. 7:30 w swoim domu w Józefowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 70 lat. „Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach…” – czytamy na Facebooku Teatru Kamienica.

Reklama

Emilian Kamiński (rocznik 1952) był cenionym aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym oraz reżyserem, dyrektorem i założycielem Teatru Kamienica w Warszawie. W swoim dorobku ma ponad setkę ról.

Emilian Kamiński - ceniony aktor i reżyser

W kinie zadebiutował w filmie „Akcja pod Arsenałem” w reż. Jana Łomnickiego w 1977 roku. Podczas stanu wojennego prowadził firmę budowlaną. W latach 70. i 80. XX w. był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie, gdzie grał m.in. w sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza („Mąż i żona”, „Dziady”, „Bracia Karamazow”).

Dużą popularność i sympatię widzów przyniosła mu rola w kinowej i telewizyjnej ekranizacji powieści „Szaleństwa panny Ewy”, gdzie zagrał malarza. Na swoim koncie ma również role w filmach „U Pana Boga w ogródku" i „U Pana Boga za miedzą" w reż. Jacka Bromskiego.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2012 otrzymał Medal Świętego Brata Alberta ze pomoc osobom bezdomnym i z niepełnosprawnościami.

O śmierci Emiliana Kamińskiego poinformował dzisiaj, 26 grudnia na Facebooku Teatr Kamienica:

Kondolencje dla rodziny aktora pojawiły się m.in. na profilu serialu „M jak Miłość", w którym mogliśmy oglądać Emiliana Kamińskiego. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl