wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki z Wrocławia, najlepszym filmem na 47. FPFF w Gdyni
Na zdjęciu: laureaci podczas gali zakończenia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w sobotę, 17 września 2022 roku, w teatrze muzycznym w Gdyni Anna Bobrowska cc
Na zdjęciu: laureaci podczas gali zakończenia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w sobotę, 17 września 2022 roku, w teatrze muzycznym w Gdyni

W weekend uhonorowano laureatów na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Trzy nagrody, w tym Złote Lwy, zdobył „The Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Srebrne Lwy otrzymali reżyser i producenci filmu kręconego m.in. we Wrocławiu. Nagrodę dostała także Ewa Skibińska.

Reklama

FPFF to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca polską kinematografię. Festiwal istnieje od 1974 roku. Od roku 1986 organizowany jest w Gdyni. Centrum festiwalowym jest Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Co roku widzowie FPFF zapoznają się z najnowszymi produkcjami polskimi. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także o szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci festiwali międzynarodowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych.

„The Silent Twins” z trzema nagrodami

Na 47. edycji FPFF Złote Lwy dla najlepszego filmu otrzymały reżyserka Agnieszka Smoczyńska z Wrocławia oraz producentki Klaudia Smieja-Rostworowska i Ewa Puszczyńska.

„The Silent Twins” dostał także dwie inne nagrody:

  • za scenografię autorstwa wrocławianki Jagny Dobesz
  • oraz za muzykę skomponowaną przez Zuzannę Wrońską i Marcina Macuka.

Wyróżniony trzema nagrodami „The Silent Twins” to biografia sióstr, czarnoskórych Walijek, które zamykają się we własnym świecie m.in. z powodu pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Film jest anglojęzycznym debiutem reżyserki z Wrocławia, która część scen nakręciła w naszym mieście. Jak powiedziała Agnieszka Smoczyńska: to uniwersalna opowieść o miłości, wolności i wykluczeniu.

„Filip” z Wrocławiem i Ewa Skibińska

Srebrne Lwy otrzymał „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, z udziałem Chóru Chłopięcego NFM. Wrocław zagrał w tym filmie Frankfurt z czasów drugiej wojny światowej. „Filip” zdobył także nagrody za zdjęcia i charakteryzację. Montażystą jest wrocławianin Nikodem Chabior.

To nie koniec wrocławskich akcentów. Konkurs Filmów Mikobudżetowych wygrał „Słoń”, w którym drugoplanową rolę zagrała Ewa Skibińska – aktorka przez lata związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

Wszystkie nagrodzone filmy na 47. FPFF w Gdyni.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl