wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Jazz nad Odrą 2022. Poznaliśmy zwycięzców konkursu na Indywidualność Jazzową

Wysłannicy swingu i mocnego jazzowego brzmienia – tak przedstawia się zespół Horntet, który zwyciężył w konkursie na Indywidualność Jazzową. Muzycy dostali nagrodę Grand Prix w wysokości 25 tysięcy złotych i statuetkę rybotrąbki. W niedzielę zakończył się 58. Jazz nad Odrą.

Reklama

Spośród 19 nadesłanych zgłoszeń komisja kwalifikacyjna wybrała 8 zespołów lub solistów, którzy wzięli udział w przesłuchaniach finałowych (w piątek i sobotę w klubie Vertigo – zdjęcia w galerii).

Grand Prix: zespół Horntet

Laureatów w konkursie na Indywidualność Jazzową poznaliśmy w niedzielę – ostatniego dnia 58. Jazzu nad Odrą. Grand Prix dostał zespół Horntet w składzie:

 • Bartłomiej Leśniak (fortepian),
 • Robert Wypasek (saksofon tenorowy),
 • Szymon Ziółkowski  (saksofon altowy),
 • Mikołaj Sikora (kontrabas)
 • i Piotr Przewoźniak (perkusja).

Muzycy otrzymali 25 tys. zł (nagroda ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka), statuetkę rybotrąbki, sesję na łamach magazynu Jazz Forum oraz koncert w cyklu „Garaż 357”.

Miejsce drugie: Ola Przewoźniak Quintet

Drugie miejsce w konkursie (nagroda w wysokości 15 tys. zł – ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS) jury przyznało formacji Ola Przewoźniak Quintet w składzie:

 • Ola Przewoźniak (wokal),
 • Kuba Banaszek (fortepian),
 • Szymon Paciora (trąbka/flugelhorn),
 • Paweł Zwierzyński-Pióro (kontrabas),
 • Piotr Przewoźniak (perkusja).

Miejsce trzecie: Krzysztof Baranowski Trio

Trzecie miejsce (nagroda w wysokości 10 tys. zł – ufundowana przez STOART) zajął zespół Krzysztof Baranowski Trio w składzie:

 • Krzysztof Baranowski (kontrabas),
 • Mateusz Kaszuba (fortepian),
 • Schachar Einatan (perkusja).

W przesłuchaniach finałowych zagrali także: Brzeziński Quartet, Boogie Skiedrzyński, Kasia Osterczy, Michał Ciesielski, Superminimalism.

Skład jury: Dariusz Oleszkiewicz, Jeremy Pelt i Viktor Toth

Drzwi do świata wielkiego jazzu

Konkurs na Indywidualność Jazzową niektórym otworzył drzwi do świata wielkiego jazzu. Przykładem jest Michał Barański – laureat (trio Kaczmarczyk-Barański-Dobrowolski) Grand Prix 2004.

Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków w Polsce. Jako sideman współpracował z najwybitniejszymi artystami polskiej i światowej sceny.
program Jazzu nad Odrą

Na 58. Jazzie nad Odrą Michał Barański debiutował jako lider. Prowadzony przez niego zespół zaprezentował premierowo niekonwencjonalny zestaw utworów inspirowanych muzyką Mazowsza, rytmami indyjskimi i dźwiękami żydowskimi. W niedzielę Barański wyszedł na scenę po raz drugi, jako członek trio Ricky’ego Forda. A po przerwie niespodziewanie dołączył do zespołu Piotra Wojtasika w koncercie finałowym, jako drugi kontrabasista.

Kolejna edycja Jazzu nad Odrą już w kwietniu 2023 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl