wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawa o aborcji w galerii 66P we Wrocławiu. Artystki włączają się w dyskusję o jej normalizacji

Wystawa o aborcji w galerii 66P we Wrocławiu. Artystki włączają się w dyskusję o jej normalizacji

Błażej Organisty,

Trzy kobiety, jeden temat – w Polsce bardzo kontrowersyjny, a nawet częściowo zakazany. We Wrocławiu podejmują go artystki Beata Rojek i Sonia Sobiech wraz z kuratorką Zofią Reznik. Zachęcają do wsłuchania się w język sztuki, wolny od tabu. Wystawę „Wczorajsze sny tkają ruiny jutrzejszych świątyń” zorganizowały w galerii 66P, mieszczącej się w Piekarni. Można ją oglądać do 19 listopada.

Reklama

Kuratorka Zofia Reznik pisze, że wystawa jest bezpieczną przestrzenią wspierającą czułe słuchanie, a nie areną debaty. Pomieszczenia galerii porównuje do świątyni wypełnionej różnorodnymi doświadczeniami i gestami wsparcia.

Spleciona z kulturowych przekazów, z tworzących się relacji, z różnorodnych sposobów działania oraz z niezbędnych na dziś ćwiczeń: empatycznej uważności, pamięci i wyobraźni. Poprzez sztukę wystawa włącza się w wielogłos na rzecz normalizacji aborcji w Polsce. Prawo do życia i prawo do wyboru nie stoją wcale w sprzeczności, jak narzucają twórcy współczesnego dyskursu.
Zofia Reznik

W galerii 66P eksponowane są wizerunki ikonograficzne autorstwa Beaty Rojek i Soni Sobiech. Beata Rojek zajmuje się malarstwem i rysunkiem, jest autorką komiksu „Opowieści aborcyjne”, z którego wyrosła wystawa. Komiks przybliża prawdziwe historie Polek.

Sonia Sobiech przedstawia się jako antropolożka kultury. Pisze, reżyseruje, montuje wideo oraz działa na innych polach.

Wystawa jest po to, żeby afirmować siostrzeństwo, również ponad binarnym podziałem płciowym. Chcemy wzmacniać przełamywanie aborcyjnego tabu. To także okazja do wizualizacji przyszłości aborcji w Polsce jako rzeczywistości przepełnionej godnością i komfortem.
Zofia Reznik

Ekspozycję można oglądać bezpłatnie w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia pod adresem ul. Księcia Witolda 66 do 19 listopada.

Liczba legalnych aborcji w Polsce

Po wyroku Trybunały Konstytucyjnego, który niemal całkowicie zakazał aborcji w Polsce, nastąpił bardzo duży spadek zabiegów przerywania ciąży. Elektroniczna Rzeczpospolita podaje, że w całym 2021 roku dokonano 107 legalnych aborcji – dziesięciokrotnie mniej niż w latach poprzednich.

Według danych przywoływanych przez portal rp.pl:

  • 75 wykonano w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
  • 32 zabiegi przeprowadzono z powodu ciąży zagrażającej życiu lub zdrowi kobiety;
  • 0 z przyczyny ciąży, do której doszło w wyniku czynu zabronionego.  
Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl