4. Oto Streetbus. W tym wyjątkowym autobusie można się ogrzać i zjeść ciepłą zupę [ZDJĘCIA]

Maciej Wołodko,

Od 18 listopada swoje codzienne kursy wznawia Streetbus – autobus dla osób bezdomnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Będzie można do niego wsiąść, ogrzać się, zjeść ciepły posiłek. A także porozmawiać ze streetworkerami, którzy wskażą możliwe ścieżki pomocy. Przeczytajcie!

Akcja organizowana jest każdej zimy, od 2020 roku

Streetbus wyjeżdża na trasę wieczorem o godz. 20.00 i robi po Wrocławiu pętlę. Na ostatnim przystanku zatrzymuje się w pobliżu ogrzewalni dla osób bezdomnych. Na jego pokładzie wydawanych jest w sezonie zimowym kilkadziesiąt tysięcy posiłków.

W swój pierwszy kurs tej jesieni wyruszył 18 listopada.

Posiłki wydawane w Streetbusie finansuje miasto i MOPS, a MPK Wrocław zapewnia autobus oraz kierowców. W autobusie obecni są także streetworkerzy i wolontariusze z organizacji pozarządowych.

W kryzysie bezdomności jest około 900 wrocławian

Z danych MOPS wynika, że we Wrocławiu jest około 900 osób w kryzysie bezdomności. Około połowa z nich przebywa w placówkach, takich jak schroniska i noclegownie. Pozostali – szczególnie w miesiącach letnich – nocują w pustostanach, na działkach i w innych tego typu miejscach. Zimą noclegownie ponownie się zapełniają.

Jak wezwać pomoc do osoby bezdomnej, kiedy jest zimno?

Można skontaktować się z zespołem ds. osób bezdomnych i uchodźców w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. MOPS wyśle wtedy na miejsce pracownika socjalnego. Numery telefonów to: 71 78 23 580, 71 78 23 584.

Poza godzinami pracy urzędu, w sytuacji awaryjnej, można skontaktować się np. z Fundacją Homo Sacer (531 261 278). Fundacja może skierować w to miejsce jednego ze swoich streetworkerów.

Doraźnej pomocy, np. w zakresie przewiezienia do noclegowni, udzielić może także Straż Miejska Wrocławia (tel. 986).

Powódź na Dolnym Śląsku