wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sezon 2019/2020 w Narodowym Forum Muzyki. Koncerty, gwiazdy, bilety

Można już kupować bilety na koncerty nowego sezonu artystycznego w Narodowym Forum Muzyki. Wśród gwiazd m.in. pianiści Piotr Anderszewski, Elisabeth Leonskaja i Marcin Masecki, skrzypek Janusz Wawrowski, mezzosopranistki Anne Sophie von Otter i Małgorzata Walewska, tenorzy Piotr Beczała i Ian Bostridge, a także NDR Radiophilharmonie. Warto też czekać na inaugurację nowych organów w NFM i jubileusz 40-lecia Orkiestry Leopoldinum. Można już kupować bilety i warto się decydować, bo największe atrakcje mogą szybko znikać.

Reklama

Bilety już dostępne

Wprawdzie nowy sezon startuje dopiero 4 października (we wrześniu dominuje festiwal Wratislavia Cantans) pod artystyczną opieką dyrygenta Giancarla Guerrera, ale bilety na koncerty od października do czerwca właśnie trafiły do sprzedaży. To powszechna już praktyka w przypadku Narodowego Forum Muzyki, w ten sposób melomanom łatwiej rozplanować wydatki i zaplanować, na które koncerty się wybiorą. A będzie w czym wybierać.

Nowe organy w 2020 roku

Dla wyczekujących od lat dobrego instrumentu w mieście kluczowym wydarzeniem sezonu będzie symfoniczna inauguracja organów 22 maja 2020 roku. Będą wysokie na 14 m, szerokie na 9 m, 30-tonowe, a ich koszt w większej części pokryje unijna dotacja.

Przeczytajcie: Organy piszczałkowe już za dwa lata w Narodowym Forum Muzyki

Koncerty, na których trzeba być

Sporym wydarzeniem będzie także świętowanie jubileuszu 40-lecia Orkiestry Leopoldinum 28 września. Pod batutą obecnego szefa artystycznego Josepha Swensena i z udziałem solistów zabrzmi IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Ale i sezon zapowiada się dla tego zespołu arcyciekawie. W styczniu wystąpi z muzykami Anne Sophie von Otter, wybitna szwedzka mezzosopranistka, która była gwiazdą największych światowych scen w tym legendarnej Metropolitan Opera.

Sylwestra można już swobodnie planować, choć raczej nie w wiedeńskim, szampańskim stylu (ten w NFM zaplanowano na początek stycznia na 4. Festiwalu Noworocznym), a bardziej w barokowej oprawie. 30 i 31 grudnia posłuchamy koncertowego wykonania opery „Acis i Galatea” Händla zaaranżowanej przez Mendelssohna. W obsadzie wielkie brytyjskie nazwiska, w tym tenor Ian Bostridge i sopran Kate Royal, ale także nasz Chór Narodowego Forum Muzyki, a zagra Wrocławska Orkiestra Barokowa pod batutą Jarosława Thiela.

Znakomitych śpiewaków będzie więcej, z pewnością warto czekać na galę operową z udziałem tenora Piotra Beczały (16 kwietnia), który występuje na wielkich scenach operowych od Nowego Jorku po Wiedeń.

Wśród instrumentalistów gwiazdą numer jeden jest, bez wątpienia, Piotr Anderszewski, który już po raz trzeci powraca do NFM-u, a grał podczas inauguracji wielkiej sali koncertowej. Tym razem 7 stycznia wspólnie z NFM Filharmonią Wrocławską wykona III Koncert fortepianowy Beli Bartóka.

Uwielbiany zarówno przez fanów klasyki, jak i jazzu Marcin Masecki przygotował z kolei (14 lutego) Koncert fortepianowy F-dur George'a Gershwina. 

Janusz Wawrowski, obecny posiadacz skrzypiec ƒStradivariusa (dzięki anonimowemu polskiemu mecenasowi) o nazwie „Polonia” z 1685 roku zaprezentuje instrument 8 listopada a zabrzmi I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Warto tego posłuchać! Wśród wiolinistycznych atrakcji także Bomsori Kim, południowokoreańska skrzypaczka, która zagra Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa z NDR Radiophilharmonie 15 marca.

Koncertów symfonicznych także sporo. Polecamy VII Symfonię Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy” pod batutą samego kompozytora (13 marca) i z udziałem naszych zespołów, w tym symfoników, chóru, ale też zakończenie sezonu z oratorium „Eliasz” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego (13 czerwca).

Grafik gwiazdorskich koncertów

 • 25.10. 2019 – Elisabeth Leonskaja (fortepian), IV Koncert fortepianowy Beethovena
 • 8.11.2019 – Janusz Wawrowski (skrzypce), I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego
 • 30,31.12.2019 – Ian Bostridge (tenor) jako Acis i Kate Royal (sopran) jako Galatea w koncertowym wykonaniu opery „Acis i Galatea” Handla
 • 7.01.2020 – Piotr Anderszewski (fortepian), III Koncert fortepianowy Bartoka
 • 9.01.2020 – Roby Lakatos (skrzypce)
 • 11.01.2020 – Anne Sophie von Otter (mezzosopran)
 • 18.01.2020 – Małgorzata Walewska (mezzosopran)
 • 31.01.2020 – Koncertowe wykonanie opery „Paria” Moniuszki
 • 14.02.2020 – Marcin Masecki (fortepian), Koncert fortepianowy Gershwina
 • 13.03.2020 – Penderecki (dyrygent), VII Symfonia „Siedem bram Jerozolimy”
 • 15.03.2020 – Bomsori Kim (skrzypce), Koncert skrzypcowy Brahmsa
 • 16.04.2020 – Piotr Beczała (tenor), Gala operowa
 • 22.05.2020 – Symfoniczna inauguracja organów NFM
 • 13.06.2020 – Zakończenie sezonu (oratorium „Eliasz” Mendelssohna pod batutą Giancarla Guerrera)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama