wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Specjalny pokaz filmu „Kos” 4 kwietnia w Nowych Horyzontach. W 230. rocznicę bitwy pod Racławicami
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć – na większym budynek Kina Nowe Horyzonty, na mniejszym Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko w filmie „Kos” fot. mat.pras., wroclaw.pl
Kolaż dwóch zdjęć – na większym budynek Kina Nowe Horyzonty, na mniejszym Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko w filmie „Kos”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Kino Nowe Horyzonty połączyły siły. Efektem jest specjalny pokaz filmu „Kos” Pawła Maślony. Jednym z głównych bohaterów dzieła jest Tadeusz Kościuszko, a film obejrzymy w czwartek 4 kwietnia, czyli w 230. rocznicę bitwy pod Racławicami. Zobaczcie, o czym jest film „Kos” i dlaczego warto go obejrzeć.

Reklama

Jacek Braciak w roli...Tadeusza Kościuszki 

Tytuł filmu „Kos” to, rzecz jasna, skrót od nazwiska Tadeusza Kościuszki (gra go w filmie Jacek Braciak), który jest bohaterem dzieła Pawła Maślony, ale...jednym z kilku głównych. Poznajemy go tuż przed powstaniem i słynną bitwą z 4 kwietnia 1794 roku, która zmieniła polską historię.

Drugą z czołowych postaci filmu staje się chłop Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki syn z nieprawego łoża, który jest zdeterminowany, by zmienić swój los. Drogi obydwu się przecinają. 

W filmie, określanym jako historyczne kino akcja, a nawet thriller, wiele się dzieje, choć słynnej bitwy pod Racławicami (uwiecznionej na płótnie Kossaka i Styki) nie obejrzymy. – To byłoby trudne nawet w dużym hollywoodzkim filmie z uwagi na dużo koni, efekty pirotechniczne, kaskaderów – tłumaczył Paweł Maślona odwiedzając w styczniu Muzeum Panorama Racławicka. 

„Kos” – przypominamy o czym jest film Pawła Maślony 

Akcja obrazu w reżyserii Pawła Maślony zaczyna się na ekranie wiosną pamiętnego 1794 roku. Do kraju powraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak) i ma już w planach powstanie przeciwko Rosjanom, do którego pragnie zmobilizować zarówno szlachtę, jak i chłopów. Wraz z Kosem podróżuje przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Jacek Braciak w roli Kościuszki w filmie &bdquo;Kos&rdquo;</p> fot. Łukasz Bąk
Jacek Braciak w roli Kościuszki w filmie „Kos”

Plany insurekcji dojrzewają, ale trzeba ich strzec przed niepowołanymi oczami i uszami. Zwłaszcza należącymi do rosyjskiego rotmistrza Dunina (Robert Więckiewicz), bo ten za punkt honoru obrał sobie pojmanie generała i niedopuszczenie do rebelii.

Równolegle śledzimy losy chłopa Ignaca (Bartosz Bielenia), syna szlachcica Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), ale z nieprawego łoża. I choć rodzic uwzględnił go w testamencie i dał nadzieję na nadanie herbu i majątku, chłopak najpierw musi obronić się przed przyrodnim bratem Stanisławem (Piotr Pacek), który majątkiem dzielić się nie zamierza.

Ignac kradnie ojcowski testament, ale ma tylko dwa dni, aby dowieźć go do sądu i udowodnić, że jest szlachcicem. W trakcie wyprawy spotyka Domingo i się z nim zaprzyjaźnia, choć obu trudno się porozumieć w jednym języku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Bartosz Bielenia w roli Ignaca w filmie &bdquo;Kos&rdquo;</p> fot. Łukasz Bąk
Bartosz Bielenia w roli Ignaca w filmie „Kos”

Ignac przybywa do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), a tu właśnie ukrywa się (udając kupca) Tadeusz Kościuszko. Kos nie ufa Ignacowi, ale w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.

Specjalny seans filmu „Kos” – 4 kwietnia w Nowych Horyzontach

Start o godzinie 18.00, a seans „Kosa” zorganizowany wspólnie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie miał też prelekcję, podczas której dowiemy się o czasach Kościuszki i o nim samym. Bilety kosztują 19 zł (z kartą Nasz Wrocław) do 22 zł. Kupimy je w kasie lub przez Internet.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl