wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Płyta „A la Carte 2”. Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko w formie

Płyta „A la Carte 2” wydana nakładem JBRecords, brandu Jana Jakuba Bokuna, miała premierę podczas tegorocznego Festiwalu Clarimania

Kiedy dwaj muzycy znają się i grają wspólnie od lat, jak klarnecista Jan Jakub Bokun i gitarzysta Jakub Kościuszko, porozumienie odbywa się niemal instynktownie. Tę swobodę pozwalającą na wirtuozowskie popisy usłyszymy na najnowszej, drugiej już płycie dua pod francuskim i kulinarnym tytułem „A la Carte 2”. W menu jest 13 utworów, m.in. Maurice'a Ravela, Django Reinhardta i współczesnych światowych kompozytorów. 

Reklama

To nie jest repertuar łatwy, ani momentami lekki, choć zdecydowanie przyjemny, w sam raz na popołudniową sjestę, albo nokturn. W tytułowej karcie są zarówno dania z wielogwiazdkowej restauracji Michelina, jak i pełne słońca, które ogrzewa twarze klientów kawiarenek na świeżym powietrzu. 

Od absolutnie mistrzowskiej miniatury „Pièce en forme de Habanera” Maurice'a Ravela, oryginalnie skomponowanej na głos i fortepian, ale wykonywanej w wielu innych transkrypcjach m.in. na flet i harfę, czy, jak na płycie Bokuna i Kościuszki – na klarnet i gitarę – która brzmi intrygująco, zwłaszcza że impresjoniści kochali brzmienie instrumentów dętych drewnianych. Ravel jest jednak na płycie wyjątkiem, bo wypełniają krążek przede wszystkim utwory współczesnych twórców – polskich (m.in. Łukasza Wosia) i zagranicznych.

Ich utwory zostały wybrane nieprzypadkowo. Jan Jakub Bokun na kompozycje węgierskiego klarnecisty Béli Kovácsa (m.in. tę dedykowaną wielkiemu rodakowi, kompozytorowi Zoltánowi Kodály’emu), paryskiego jazzowego klarnecisty Yomy (transowe „La Traversée”), Łukasza Wosia (wrocławski muzyk dokonał prawykonania „Scherzina” w 2018 roku), czy Gerarda Drozda („Adagio”) trafił, z pewnością, szukając ciekawego repertuaru.

Z kolei punktem odniesienia dla Jakuba Kościuszki musiały być postaci genialnego gitarzysty jazzowego Django Reinhardta (nostalgiczny „Nuages” w aranżacji Rolanda Dyensa), bez którego wirtuozowskich utworów wiele scen z filmów Woody'ego Allena nie miałoby takiego feelingu, czy boliwijskiego wirtuoza sześciu strun Jaime Zenamona („Luz y Sombra”). Ale gitarzyście wspaniale pasował także utwór „Douce Joie” belgijskiego akordeonisty Gusa Viseura, wyjątkowo zresztą nastrojowy.

Pochwałą wspólnego pięknego muzykowania są na płycie utwory – francuskiego wirtuoza akordeonisty Richarda Galliano („A french touch”), wirtuozowska, otwierająca płytę „Disco Toccata” (orginalnie pisana na klarnet z wiolonczelą) francuskiego kompozytora Guillaume Connessona, czy refleksyjne „Adagio” Gerarda Drozda.

Płyta „A la Carte 2” to propozycja zdecydowanie pod rozwagę słuchaczy lubiących niuanse brzmieniowe i wykonanie na wysokim poziomie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama