wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla 2018
Olga Tokarczuk wroclaw.pl
Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk – Honorowa Obywatelka Wrocławia – została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 r. – ogłosiła 10 października Akademia Szwedzka. To druga Polka, a pierwsza powieściopisarka – uhonorowaną najważniejszą nagrodą literacką na świecie. - To wielki dzień dla Wrocławia - mówi Jacek Sutryk, prezydent miasta.

Reklama

Olga Tokarczuk zdobywczynią Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk dwukrotnie otrzymywała Nagrodę Literacką Nike, a także Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft w 2018 roku.

Pisarka pochodzi z Sulechowa, jest z wykształcenia psychologiem. Jest dziś jedną z najwybitniejszych prozaiczek. Zadebiutowała w 1993 r. książką „Podróż ludzi Księgi”, potem była „E.E.”. Wielkie uznanie i sukces przyniosła jej powieść „Prawiek i inne czasy” (dostała za nią Paszport Polityki).

Do końca tygodnia (13 października) z książka Olgi Tokarczuk bezpłatnie pojedziesz wrocławskim MPK. 

Następnie do księgarń trafił „Dom dzienny, dom nocny”, inspirowany historią Nowej Rudy i Sudetów. Poza tym wydała m.in. „Grę na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (nominowana do Nike), „Księgi Jakubowe” i „Bieguni” – za obie otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Również pięć książek Tokarczuk zdobyło pięciokrotnie Nike czytelników.

Olga Tokarczuk honorowa obywatelka wrocławia

Olga Tokarczuk została Honorową Obywatelką Wrocławia 4 czerwca 2019 r., dyplom wręczali prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Charłampowicz

Czytaj też: Przemówienie Olgi Tokarczuk z uroczystej sesji Rady Miasta 24 czerwca 2019 r.

Inne wyróżnienia dla pisarki to: wejście do finału National Book Awards – jednej z najważniejszych amerykańskich nagród literackich, Międzynarodowa Nagroda Literacka samorządu Sztokholmu za „Księgi Jakubowe” w 2017 r., w lipcu 2019 r. – francuska Nagroda Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na jęz. francuski.

Od wielu jest jest związana z Wrocławiem, dom ma także w Krajanowie koło Nowej Rudy, miasteczku na Dolnym Śląsku. - Jestem wzruszony. To wielki dzień dla Wrocławia, dla regionu, dla całej Polski – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Kilka miesięcy temu podczas uroczystej sesji rady Miejskiej Wrocławia, Olga Tokarczuk została Honorowym Obywatelem Wrocławia. I teraz nadeszła taka wspaniała informacja o Nagrodzie Nobla dla niej.

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018, w którym literackiej nagrody nie przyznano w związku ze skandalem obyczajowym. Skandale spowodowały masowe odejścia członków Akademii Szwedzkiej. Na ich miejsce powołano nowych i podjęto decyzję o powołaniu specjalnego Komitetu Noblowskiego z zewnętrznymi ekspertami.

Polscy laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury:

  • Henryk Sienkiewicz (1905)
  • Władysław Stanisław Reymont (1924)
  • Czesław Miłosz (1980)
  • Wisława Szymborska (1997)

Czytaj: Olga Tokarczuk o sobie na spotkaniu we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl