wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Fundacja Olgi Tokarczuk. Konkurs „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”
Prace można wysyłać do 23 marca, wyniki poznamy 23 kwietnia Projekt Joanny Gniady
Prace można wysyłać do 23 marca, wyniki poznamy 23 kwietnia

Dobrze wiemy, że prawdziwa Nagroda Nobla nie jest wynikiem konkursowych zmagań uczestników z wielu dziedzin, ale czemu o nią nie zawalczyć? Fundacja Olgi Tokarczuk już po raz kolejny organizuje konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy mogą zabłysnąć własną pracą na zadany temat (w tym roku to zmiany klimatu). Prace trzeba nadsyłać do 23 marca.

Reklama

Mowa noblowska Olgi Tokarczuk była szeroko komentowana w Polsce i na świecie, a użyte w niej hasło „czułość” stało się potem jednym z najchętniej używanych słów i terminów. 

Napisz własną pracę o zmianach klimatu

Pierwsza, ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się wielkim zainteresowaniem, nadesłano ponad 400 prac, nagrodzono uczniów z całej Polski

Druga już edycja konkursu, ponownie ze wsparciem Wrocławskiego Domu Literatury, ma, podobnie jak poprzednim razem, motto Olgi Tokarczuk – cytat z jej tomu „Czuły narrator” (ukazał się już po przyznaniu Nagrody Nobla nakładem Wydawnictwa Literackiego) poświęcony zmianom klimatu oraz wyzwaniom i zagrożeniom z nim związanym.

„Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”

Zadaniem uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest praca wyobraźni, bo trzeba przygotować własny tekst (do 6 tysięcy znaków ze spacjami). „Zapraszamy do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży – nie stawiamy żadnych ograniczeń gatunkowych” – zachęcają organizatorzy. 

Zgłoszenia prac do 23 marca 2022

Termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. Prace trzeba zgłaszać przez formularz na stronie Wrocławskiego Domu Literatury. Mogą to zrobić opiekunowie uczestników i nauczyciele, do każdego zgłoszenia należy dołączyć zgodę opiekuna na udział osoby niepełnoletniej w konkursie; pełnoletni uczestnicy konkursu mogą też zgłaszać prace samodzielnie.

Prace uczniów szkół podstawowych oceni jury w składzie: Agnieszka Urbańska, Magdalena Zarębska, Marcin Pałasz, Anna Wysocka-Boberska, Anna Lemke-Sławińska, z kolei najlepsze prace uczestników ze szkół ponadpodstawowych wyłonią Jacek Bierut, Dawid Szkoła, Marta Mizuro, Olga Zaród.

Warto spróbować swoich sił, a na laureatów czekają wyjątkowe czytniki Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją noblistki Olgi Tokarczuk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl