Fundacja Olgi Tokarczuk i WDL ogłosili wyniki konkursu na mowę noblowską

Fundacja Olgi Tokarczuk, mimo stosunkowo krótkiego stażu i siedziby w budowie, prowadzi już ożywioną działalność. Jednym z jej przejawów są konkursy dla dzieci i młodzieży, jak organizowany wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na mowę noblowską. Właśnie poznaliśmy jego wyniki.

  • olga tokarczuk, nobel, konkurs


Konkurs na mowę noblowską jest częścią projektu „Jak zdobyć Nagrodę Nobla”, jego elementem zaś rozmowa ze znakomitym polonistą i mówcą prof. Jerzym Bralczykiem na temat wystąpień publicznych, którą przeprowadził dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin. Ten w zasadzie wykład prof. Bralczyka dotyczy różnic pomiędzy wypowiedziami prywatnymi i publicznymi, a także tego, jak skonstruować skuteczną przemowę. 

Najlepsze mowy noblowskie

Swoje wystąpienia młodzież mogła nadsyłać na konkurs do 26 br. Potem oceniało je jury w składzie – Marta Mizuro, prof. Waldemar Okoń, dr hab. Luiza Rzymowska i dr Dawid Szkoła i zdecydowało o następującym podziale nagród:

  • I miejsce: Zofia Artymiak – Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie
  • II miejsce: Bartosz Danisiewicz – II Liceum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie
  • III miejsce ex aequo: Jędrzej Rzepko – VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie i Martyna Serafin –II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu
Jury przyznało również wyróżnienia, otrzymali je:
  • Sonia Anaszko – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu
  • Julia Jerominko – IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
  • Oliwia Jurkowska – IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
  • Hanna Podgórska – II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają książki z autografem Olgi Tokarczuk oraz zostaną zaproszenia do udziału w warsztatach z wystąpień publicznych, które odbędą się w drugiej połowie 2021 r. 
 


Zgłoś uwagę