wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Naturocentryczny „Ktoś, a nie coś” od 16-18 września we Wrocławiu
Zwierzęta nie są czymś, ale kimś. Do tego myślenia zachęcają organizatorzy Festiwalu Naturocentrycznego fot. Pexels/za Pixabay
Zwierzęta nie są czymś, ale kimś. Do tego myślenia zachęcają organizatorzy Festiwalu Naturocentrycznego

O zwierzętach i o szacunku dla naszych braci mniejszych opowiadać będą goście pierwszej edycji Festiwalu Naturocentrycznego, który zaplanowano w trzech miejscach w Polsce. We Wrocławiu impreza startuje 16 i potrwa do 18 września w Muzeum Architektury, Tajnych Kompletach i siedzibie Fundacji Olgi Tokarczuk. Będzie można wybrać się na wyjątkowe spotkania, a do zoo na specjalną wycieczkę dla rodzin.

Reklama

Zwierzęta to ktoś, a nie coś – czym jest Festiwal Naturocentryczny 2022

Impreza ma szczególny tytuł „Ktoś, nie coś”. To nazwa serii wydawnictwa EMG poświęconej zwierzętom, a powodem stał się „naglący i ważny problem ułomnej ludzkiej relacji z braćmi mniejszymi”. Dla organizatorów Festiwalu Naturocentrycznego 2022 zwierzęta nie są czymś, co możemy eksploatować wedle naszego uznania, są przede wszystkim kimś.

[quote author=Ewa Mańkowska-Grin, pomysłodawczyni Festiwalu Naturocentrycznego />>Ktoś, nie coś<>naturę natury<>dziką<

To właśnie w jej wydawnictwie EMG (publikującym m.in. książki Andrzeja Świetlickiego, prozę światową, ale też będącym producentem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i Bruno Schulz. Festiwal) zainaugurowana została seria „Ktoś, nie coś”. Dotychczas ukazały się dwa tomy. Pierwszym była „Nie!” Agnieszki Orłowskiej, psiej behawiorystki, członka Polskiego Towarzystwa Etologicznego, asystentki kynologicznej Związku Kynologicznego w Polsce i członka założyciela i przewodniczącej Stowarzyszenia Terapii Wspomagającej „ALTERI”.

Drugą z książek w serii „Ktoś, nie coś” jest rzecz o kotach – „Zamieszka(ł) ze mną kot” Aleksandry Zawadzkiej-Glinki, która będzie gościem Festiwalu Naturocentrycznego 2022 i Oldze Szelc opowie kim, a nie czym, jest kot (jak opowiadał o jej książce Michał Rusinek). 

Wokół zwierząt, spotkania Festiwalu Naturocentrycznego 2022

Ewa Zgrabczyńska, zoolog i dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu opowie Irkowi Grinowi, dyrektorowi Wrocławskiego Domu Literatury o wojnach i zoo.

Filozofka Magdalena Środa, autorka m.in. książki „Obcy, inny, wykluczony” będzie w kontekście tej publikacji rozmawiała z wrocławską wykładowczynią Urszulą Glensk o zwierzętach i wykluczeniu.   

Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie architektoniczne o szklanych pułapkach i modernizacjach elewacji w relacji do życia ptaków.

A prawdziwą gratką pierwszej edycji Festiwalu Naturocentrycznego 2022 będzie wycieczka do wrocławskiego zoo dla dzieci i rodzin i lekcja poglądowa dotycząca zwierząt, które nie żyją już na wolności.

We Wrocławiu edycja będzie gościć w Muzeum Architektury, siedzibie Fundacji Olgi Tokarczuk we Wrocławiu, Tajnych Kompletach i w Zoo Wrocław.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl