wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Co wspólnego mają węgiel, Julisz Verne i artyści? Nową wystawę sztuki w BWA Wrocław Główny. Polecamy!

Co wspólnego mają węgiel, Julisz Verne i artyści? Nową wystawę sztuki w BWA Wrocław Główny. Polecamy!

Magdalena Pasiewicz,

To jedna z tych wystaw, którą chce się zobaczyć. Różnorodna, zaskakująca, zmuszająca do refleksji i rozmów o tym, na co właściwie patrzymy. A w niektóre eksponaty na tej wystawie patrzeć można naprawdę długo.

Reklama

W historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego przedstawiono wystawę ponad 30 prac, stworzonych w rozmaitych mediach – od malarstwa i rzeźby, przez instalację i kolaż, po fotografię i film. "Podróż do wnętrza Ziemi" to wyjątkowa wystawa ze względu na treść jaką niesie, ale też fakt, że siły w środkach wyrazu połączyli Polacy z Ukraińcami.

To symboliczna i wielowymiarowa opowieść

Punktem wyjścia dla stworzenia wystawy była powieść Juliusza Verne’a z 1864 roku, w której główni bohaterowie odbywają podziemną wyprawę, będącą swoistą podróżą w czasie. W trakcie schodzenia do jądra Ziemi, doświadczają wielu fantastycznych przygód, charakterystycznych dla XIX-wiecznych powieści science-fiction - zapowiadało BWA Wrocław.

To opowieść o symbolicznej i metaforycznej podróży człowieka w głąb Ziemi, czy, w rzeczywistości - podróży przez jej zasoby i o sposobach, jakimi się z nich czerpie od czasu, gdy człowiek stał się rozumnym. Czasem subtelne czy zabawne, a niekiedy bardzo dosłowne nawiązania do perwersyjnego eksplorowania zasobów naturalnych ujęte zostały w wielu środkach artystycznego wyrazu. Ale nie tylko o tym jest wstawa.

- To spojrzenie w głąb planety z fascynacją, uważnością i medytacyjnym wręcz skupieniem, jednak obalające fantazję o totalnej dominacji człowieka nad otaczającym go światem. Z czego składają się ziemskie wnętrzności, gdzie prowadzą wykopane przez ludzi podziemne labirynty i korytarze? Co burczy w brzuchu Ziemi? - zadaje sobie pytanie Joanna Kobyłt - kuratorka wystawy i galerii BWA Wrocław Główny.

Wydobyć węgiel, żeby odkryć ten nienaruszony

Tradycyjne gobeliny, rzeźby z pyłu węglowego w kształcie serca czy diamentów, ułożone od ściany do ściany fale rzeczne z gliny, której zapach intensywnie roznosi się na całe pomieszczenie, tradycyjne obrazy akwarelowe, rzeźba szkieletu-fotela, czy kolorowe obiekty trójwymiarowe, sprawiające wrażenie długiego tunelu. 

Każdy z eksponatów porusza i zmusza do zastanowienia. A nasuwające się skojarzenia kierują w stronę eksploatacji natury przez człowieka. Węgiel jako podstawowy pierwiastek życia jest tu punktem wyjścia.

BWA Wrocław wskazuje w opisie wystawy na pewien paradoks wynikający z książki Juliusza Verne: wydobyty wcześniej i przeobrażony węgiel umożliwił podróż, a następnie obserwację podziemnych złóż węgla, które mają pozostać nienaruszone.

Wystawę Podróż do wnętrza Ziemi oglądać można od 10 marca do 11 czerwca.

Galeria sztuki współczesnej BWA Wrocław Główny czynna jest:

  • środa-czwartek: 12:00–20:00
  • piątek-niedziela: 12:00–18:00

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl