Nowości od Wydawnictwa Warstwy – proza i poezja [ZAKOŃCZONY]

Z okazji Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury do wygrania są nowości wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy – zarówno książki poetyckie (które będą miały premierę 12 października), jak i prozatorskie „Zapomnienie” Tani Malarczuk, nominowanej w tym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.  

Konkurs trwa do 12 października do 9.00.


Do wzięcia są:

2 egz. książki „Zapomnienie” Tani Malarczuk (Znakomicie opowiedziana historia polskiego wizjonera ukraińskiej państwowości! Tania Malarczuk, jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury ukraińskiej, pisarka niestroniąca od trudnych tematów, debiutuje nad Wisłą książką na wskroś przesiąkniętą motywami polskimi. Zapomnienie – uhonorowane tytułem Książki Roku BBC Ukraine 2016 – jest rozpisaną na dwie historie i rozciągniętą na przestrzeni lat opowieścią o ukraińskiej państwowości, jej niełatwym kształtowaniu się i jeszcze trudniejszych próbach jej obrony. Centralną postacią jest tu Wiaczesław Lipiński – z pochodzenia Polak, z wyboru Ukrainiec, twórca nowoczesnego konserwatyzmu ukraińskiego i zagorzały przeciwnik myśli nacjonalistycznej. Śledząc losy tego niezwykle ciekawego filozofa i polityka, który pewnego dnia po prostu wymyślił sobie nową narodowość, polski czytelnik ma okazję nie tylko lepiej poznać dzieje państwowości naszych wschodnich sąsiadów, ale co istotniejsze, zrozumieć nieoczywistość i swoistą paradoksalność pojęcia – naród.) 

  • Spotkanie w Salonie Angelusa z udziałem nominowanych pisarzy, w tym Tani Malarczuk w sobotę 17 października o 14.00. Wyłącznie transmisja online na FB Wrocławskiego Domu Literatury.       

1 egz. książki poetyckiej „Antena” Serhija Żadana (Dobrze znany polskiej publiczności literackiej ukraiński pisarz Serhij Żadan powraca jako poeta. W październiku do rąk czytelników trafi jego najnowszy i pod wieloma względami wyjątkowy tom Antena. Ten poetycki reportaż z ostatnich lat, które dla Ukrainy okazały się bardzo trudne, przynosi niejedno zaskoczenie. Żadan, niegdysiejszy spadkobierca ruchów awangardowych, zmuszony jest przestroić się na nowe częstotliwości i mroczniejsze tonacje. I choć nigdy nie stronił od tematyki społeczno-politycznej i religijnej, to nowa „antena” wyczula jego wrażliwość, a tym samym poezję na wiele mniej oczywistych kwestii.)

  • Spotkanie podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius z Serhijem Żadanem (łączenie online) wokół książki poetyckiej „Antena”, które w Klubie Proza 15 października o 17.00 poprowadzi Justyna Sobolewska. Gościem będzie również tłumacz tomu, poeta Bohdan Zadura. Także transmisja online na FB Wrocławskiego Domu Literatury oraz FB Wydawnictwa Warstwy. 

1 egz. książki poetyckiej „Sąsiadki. 10 poetek czeskich” („O wierszach naszych południowych sąsiadów wiemy niewiele, o poezji sąsiadek jeszcze mniej. Jak to możliwe, skoro kultura czeska jest w Polsce tak popularna? […] niesłabnące zainteresowanie czeską prozą i filmem w żaden sposób nie wpływa na wzrost zainteresowania poezją współczesną”. Tak,  we wstępie do antologii wierszy 10 czeskich poetek, które debiutowały w ostatniej dekadzie, pisze autorka wyboru i przekładu Zofia Bałdyga. Przygotowywany przez Wydawnictwo Warstwy tom to nie tylko próba przybliżenia polskiemu czytelnikowi pewnego fragmentu czeskiej sceny poetyckiej, ale i najszersza u nas jak dotąd prezentacja bardzo silnie obecnego na niej zjawiska – rosnącej w siłę pozycji kobiet. Tom zawiera kilkadziesiąt utworów o różnej stylistyce, a co ciekawe, choć wszystkie autorki debiutowały między rokiem 2010 a 2020 – różnica wieku między najstarszą a najmłodszą to aż 24 lata. Posłowie do Sąsiadek napisała literaturoznawczyni, krytyczka literacka i pisarka Eliza Kącka.)

  • Spotkanie podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius z czeskimi poetkami (Anna Beata Háblová, Marie Iljašenko, Olga Stehlíková) i tłumaczką Zofią Bałdygą w Klubie Proza 13 października o 18.00 będzie tłumaczyła Anna Wanik. Także transmisja online na FB Wrocławskiego Domu Literatury oraz FB Wydawnictwa Warstwy. 

1 egz. książki poetyckiej „Spis treści” Piotra Janickiego i Adama Kaczanowskiego (Piotr Janicki i Adam Kaczanowski to poeci reprezentujący roczniki 70. Pierwszy jest laureatem Nagrody Literackiej Gdynia (2015), drugi Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2019), jednak częściej do nagród byli nominowani niż je otrzymywali. Na potrzeby wspólnie napisanego poematu lubią patrzeć na siebie jak na „czworonoga, coś pomiędzy labiryntodontem a gankiem, i jeszcze chustką”. Sam tekst z kolei stanowi nieco zwariowaną podróż przez rzeczywistość, czerpiącą z rozmaitych stylistyk i gatunków, celnie punktującą otaczające nas absurdy, ale też mogącą wywoływać pewien dyskomfort, gdy autorzy pochylają się nad niedorzecznością i niekonsekwencją ludzkich postaw. Spis treści, poza walorami literackimi, powinien też dostarczyć dużo przyjemności uważnym czytelnikom poezji, którzy dokonując dekonstrukcji poematu, rozpoznają fragmenty więcej niż charakterystyczne dla poezji obu autorów.)

  • Spotkanie podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius z Piotrem Janickim i Adamem Kaczanowskim o wspólnej pracy nad poematem „Spis treści” 17 października o 16.45 w Klubie Proza poprowadzi Jakub Skurtys. Także transmisja online na FB Wrocławskiego Domu Literatury oraz FB Wydawnictwa Warstwy. 

Jak wygrać książki

Aby wygrać książki trzeba do poniedziałku 12 października do godz. 9.00 wysłać formularz konkursowy wpisując w jego treść imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego oraz odpowiadając na pytanie, w którym roku i za jaką powieść Serhij Żadan otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus? Podpowiedź znajdziecie tutaj

Nagrodę wygra co piąta osoba, która przyślę prawidłową odpowiedź. Zwycięzcy o wygranej, miejscu i czasie odbioru nagrody zostaną poinformowani mailowo w dniu rozwiązania konkursu.Zgłoś uwagę