Wyjazdy na ferie - kontrole autokarów, bezpieczeństwo

Chcesz być pewny, że dziecko bezpiecznie będzie podróżować podczas ferii – skorzystaj z bezpłatnej kontroli autokarów. Można też sprawdzić pojazd samemu, korzystając z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. Wyjeżdżając za granicę warto pamiętać o obowiązujących tam przepisach dotyczących m.in. bezpieczeństwa na stokach.

  • kontrole autobusów

    Kontrole autokarów wiozących dzieci na ferie (fot. KWP we Wrocławiu)


Od 14 stycznia do 24 lutego stan techniczny autobusów przewożących dzieci na ferie można bezpłatnie sprawdzić w specjalnym punkcie, zorganizowany przez policję przy Wzgórzu Andersa (wjazd na parking od ul. Ślężnej). Kontrole wykonywane są od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00 do 9.00.

Kontrole przy Wzgórzu Andersa

– Badamy stan techniczny autokarów, jego wyposażenie, a także trzeźwość kierowcy i dokumenty. Od początku tegorocznych ferii sprawdziliśmy 100 autokarów, w 5 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne – wymienia asp. szt. Paweł Petrykowski, biuro prasowe KWP we Wrocławiu.

Z doświadczeń poprzednich lat wynika, że warto sprawdzić autokar przewożący dzieci na ferie. Policjanci mówią, że zdarzają się usterki oświetlenia czy poważniejsze – wycieki płynów eksploatacyjnych oraz niesprawne hamulce. Niektórzy zapominają o napompowaniu zapasowego koła.

Wykaz punktów kontroli autokarów w woj. dolnośląskie w ramach działań "BEZPIECZNE FERIE 2019"

Funkcjonariusze dojadą na kontrolę

Na kontrolę autokaru we Wrocławiu można umówić się w konkretnym miejscu. Należy to wcześniej zgłaszać do oficera dyżurnego wrocławskiej drogówki pod nr. tel. 71 340 36 20. W ten sposób można się także umówić z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Informację o planowanym odjeździe można zgłosić na trzy dni przed wyjazdem pod nr. tel. 71 326 51 60, fax 71 326 51 61 lub e-mailem na adres: sekretariat@dolnyslask.witd.gov.pl.

Dyżury inspektorów WITD

W okresie trwania ferii zimowych, inspektorzy WITD w każdą sobotę, w godzinach od 7.00 do 9.00, prowadzą stały dyżur kontroli autobusów przy Wzgórzu Andersa.

– Zachęcamy wszystkich rodziców i organizatorów wypoczynku, którzy mają wątpliwości co do przewoźnika, by zgłaszali pojazdy do kontroli – mówi Mariusz Kaczmarz z Wojewódzkiego Inspektoratu Drogowego we Wrocławiu, i dodaje, że jeżeli inspektorzy wykryją nieprawidłowości, a pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu, to przewoźnik musi zapewnić inny bezpieczny transport.

Informację o planowanym wyjeździe można zgłosić, na trzy dni przed jego realizacją, poprzez formularztelefonicznie pod nr 71 326-51-60, faksem na nr 71 326-51-61 lub e-mailem na adres: sekretariat@dolnyslask.witd.gov.pl

Sam sprawdź autokar

Autobus można sprawdzić samemu na internetowych stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poprzez e-usługę „Bezpieczny Autobus”.

Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów dowiemy się np. czy autokar, który wiezie nasze dzieci, jest sprawny, ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC i jest dopuszczony do ruchu.

Aby uzyskać dostęp do informacji o autokarze na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, należy podać jego numer rejestracyjny.

Zgłoś uwagę