Konkurs Guitar Masters 2016: Laureaci gitary klasycznej

Włoski gitarzysta Andrea de Vitis wygrał 1. edycję Konkursu Guitar Masters w kategorii gitara klasyczna. Wyjedzie z Wrocławia z nagrodą w wysokości 20 tysięcy euro, propozycjami koncertów na całym świecie i dwoma pięknymi instrumentami. Drugą nagrodę otrzymał także włoski artysta – Davide Giovanni Tomasi, zaś trzecią studiujący w Nowym Jorku Chińczyk Tengyue Zhang. Laury wręczono 28 października w Narodowym Forum Muzyki.

  • andrea de vitis

    Andrea de Vitis – I nagroda

  • davide giovanni tomasi

    Włoski gitarzysta Davide Giovanni Tomasi - II miejsce

  • tengyue zhang

    III nagroda – Tengyue Zhang


Konkurs Guitar Masters zorganizowało Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. To pierwsza edycja, a jak zapowiadają pomysłodawcy (m.in. wrocławski gitarzysta Krzysztof Pełech) impreza będzie kontynuowana, na razie co dwa lata. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach – gitara klasyczna i fingerstyle. Na razie rozstrzygnięto zmagania wśród gitarzystów klasycznych. Zwycięzców fingerstyle poznamy w listopadzie.

Do rundy finałowej gitary klasycznej zakwalifikowało się 12 gitarzystów z całego świata, w tym dwóch Polaków. Ostatecznie jury w międzynarodowym składzie – Oscar Ghiglia, Berta Rojas, Martha Masters, Annette Kruisbrink, Shin-Ichi Fukuda, Sean Samimi, Marek Pasieczny, Krzysztof Pełech zdecydowało się przyznać główną nagrodę Włochowi Andrei de Vitis. Drugie miejsce (z czekiem na 10 tysięcy euro) zajął jego rodak Davide Giovanni Tomasi, zaś trzecie (5 tysięcy euro) Chińczyk Tengyue Zhang.

Zachwycona Sharon Isbin, profesorka chińskiego muzyka ze słynnej nowojorskiej Juillard School skomentowała jego nagrodę z wielką radością, zaznaczając, że Zhang jest nie tylko mistrzem gitary i gra na najwyższym poziomie, ale też jest muzykalny i dysponuje znakomitą techniką. Tak zresztą wysoki poziom konkursu podkreślili wszyscy obecni w Narodowym Forum Muzyki jurorzy. Laureaci odebrali nagrody i zagrali w piątek 28 października.

Teraz pozostaje tylko czekać na rozstrzygnięcie rywalizacji w fingerstyle. Przesłuchania w Narodowym Forum Muzyki pod jurorskim okiem Tommy’ego Emmanuela od 12-15 listopada.

Zgłoś uwagę