wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Komunikacja
 3. Powoli wyczerpują się tablice DW. Kierowcy rejestrujący pojazdy dostaną inne – rozpoczynające się od DX
Na zdjęciu nowa tablica rejestracyjna we Wrocławiu / zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Na zdjęciu nowa tablica rejestracyjna we Wrocławiu / zdjęcie ilustracyjne

Zostało około 88 tysięcy tablic rejestracyjnych z DW na przedzie, dlatego Urząd Miejski Wrocławia za kilkadziesiąt miesięcy zacznie wydawać rejestracje rozpoczynające się od DX. Kierowcy, którzy jeżdżą na DW, nie będą musieli niczego zmieniać. Natomiast właściciele pojazdów bez tablic zarejestrują je w Centrach Obsługi Mieszkańca – w kilku lokalizacjach.

Reklama

Kto pamięta czarne blachy z białymi literami i cyframi? Skończyły się ponad 20 lat temu, a po nich weszły tablice z białym tłem: GD dla Gdańska, KR dla Krakowa, NO dla Olszyna, dla Wrocławia DW itd.  – Co ciekawe, wciąż dopuszczalne jest posiadanie czarnych, jednak jeżeli zmieni się właściciel pojazdu, to trzeba je zmienić na aktualnie obowiązujący wzór  – informuje Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Od połowy 1999 roku do końca 2021 kierowcy dostali około 700 tysięcy tablic z DW na przedzie. Prawo dopuszcza pięć rodzajów kombinacji (cyfr albo cyfr i liter), z których cztery się wyczerpały. Obecnie wydawane są rejestracje samochodowe składające się z:

 • DW,
 • cyfra w przedziale od 1 do 9,
 • dwie litery
 • i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99.

Do wydania zostało 99 serii takiej kombinacji, każda po 891 sztuk, czyli po przemnożeniu 88 209 tablic. Gdy ta pula się wyczerpie, wejdą rejestracje DX.  – Szacujemy, że wprowadzenie nowych tablic nastąpi w pierwszej połowie 2024 roku  – przewiduje Marcin Obłoza.

DX-y widać na mieście od jakiegoś czasu. Nowe blachy jako pierwsi dostali motocykliści.

Wcześniej analogiczna historia, jak czytamy na motoryzacyjnych stronach portalu Wprost, wydarzyła się w Krakowie i Poznaniu: skończyły się KR i PO, zaczęły się KK i PY.

Gdzie i za ile zarejestrować samochód?

We Wrocławiu pojazdy rejestruje się w Centrach Obsługi Mieszkańca:

 1. ul. Zapolskiej 4;
 2. pl. Nowy Targ 1-8;
 3. al. M. Kromera 44;
 4. ul. Legnicka 58 (CH Magnolia).

Aktualne godziny otwarcia podajemy w tekście „Trzy Centra Obsługi Mieszkańca we Wrocławiu od października czynne krócej”.

Całkowity koszt rejestracji samochodu to około 180 zł. Można płacić w kasie albo przelewem, lecz urząd prosi o płatności kartą na miejscu, ponieważ opłaty wahają się w zależności od rodzaju wydawanych druków oraz tablic.

Co jest wymagane przy rejestracji pojazdu?

Do rejestracji potrzebne są:

 • wniosek,
 • dowód własności pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • ubezpieczenie OC,
 • imienne pełnomocnictwo – w przypadku, gdy właściciel wysyła do urzędu pełnomocnika.

Po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, klient otrzymuje tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe na okres nieprzekraczający 30 dni.

Wniosek jest do pobrania na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przypominamy, że od lutego 2022 roku nie trzeba wymieniać tablic po zakupie pojazdu. To jedna formalność i jeden koszt mniej. Dawniej obowiązek dotyczył aut migrujących pomiędzy powiatami.

Wciąż jest obowiązek przerejestrowania auta w terminie do 30 dni od zakupu, tak aby w dokumentach widniał nowy właściciel.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl