wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 19°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

W weekend otwarcie ul. Berenta

30 stycznia zostanie przywrócony ruch na ul. Berenta /fot. Tomasz Hołod

Blisko rok trwał remont ul. Berenta z fragmentem ul. Kasprowicza. Przebudowa kosztowała ok. 10 mln zł.

Reklama

Ruch samochodowy razem z komunikacją miejską wróci na ul. Berenta 30 stycznia. Nadal będą prowadzone prace przy przebudowie, ale bez utrudnień dla ruchu kołowego.

– Nadal pracujemy przy chodnikach. Jest to związane z wymianą kabli energetycznych oraz postawieniem nowych słupów oświetleniowych, które wymieni Tauron – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Ponadto, na ul. Berenta rosną kasztanowce, które zabezpieczy wykonawca inwestycji – firma Bickhardt Bau Polska.

– Na odcinku 400 metrów pojawi się nawierzchnia żywiczno-przepuszczalna pozwalająca drzewom korzystać z wody przesiąkającej do korzeni. To droższe rozwiązanie niż położenie płyty betonowej, ale żeby zachować drzewa w jak najlepszym stanie takie rozwiązanie pojawi się w kilkunastu miejscach – dodaje Świercz.

Jednakże ze względu na ujemne temperatury położenie tej nawierzchni zostało odsunięte w czasie.

Zwiększone bezpieczeństwo

– To jest pancerna konstrukcja jezdni na metr w głąb ziemi. Będzie służyć mieszkańcom przez wiele lat i wytrzyma m.in. regularny ruch autobusowy – podkreśla Świercz.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych pojawią się doświetlacze oraz azyle dla pieszych – w al. Kasprowicza i przy szkole na ul. Boya-Żeleńskiego. W niektórych miejscach na ul. Berenta pojawiły się lekkie wyniesienia, żeby kierowcy zdjęli nogę z gazu. Przebudowano również fragmenty ulic Przybyszewskiego i Micińskiego.

Radziecki kabel

W trakcie prac odkryto poradziecki kabel, którego nie umieszczono na mapach. Najprawdopodobniej został zamontowany przez Armię Czerwoną do komunikacji między oficerami.

– Zanim się odetnie taki kabel trzeba sprawdzić do kogo należy. W pobliżu znajdują się sztaby wojskowe, ale także oni nic o nim nie wiedzieli. W tej okolicy przez lata mieszkali radzieccy oficerowie i tworzyli bezpośrednie połączenia – dodaje Świercz.

Zmiany w MPK

Ze względu na dalsze prace przy chodnikach zamknięty zostanie wylot z ul. Micińskiego w ul. Berenta. Tam wykonawca zaplanował bazę budowy.

Wznowienie ruchu kołowego oznacza, że na ul. Berenta powraca MPK. W związku z tym przewoźnik wprowadza zmiany tras linii autobusowych A, 105, 116, 118, 130, 132 i kursów nocnych linii 246, które powrócą na swoje stałe trasy przejazdu przez ul. Berenta.

Więcej zmian oraz umiejscowienie nowych przystanków znajdziesz w artykule: 30 stycznia – zakończenie przebudowy ulicy Berenta.

W ramach inwestycji wykonano:

 • przebudowano ulice o łącznej długości 700 m;
 • wykonano roboty ziemne o łącznej objętości ponad 7000 m3, urobek wywiozło z budowy 875 samochodów ciężarowych;
 • powstały warstwy bitumiczne o łącznej powierzchni 5000 m2;
 • powstało ponad 5000 m2 nawierzchni chodników i miejsc postojowych;
 • wykonano 5 nowoczesnych przystanków autobusowych z wyświetlaczami DIP;
 • doświetlono nowe przejścia dla pieszych

Roboty instalacyjne w ciągu ul. Berenta to:

 • 500 mb nowej sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączeniami do posesji;
 • 480 mb nowej sieci wodociągowej wraz z przyłączeniami do posesji;
 • ułożenie ponad 500 mb nowego światłowodu (mikrokanalizacji światłowodowej);
 • ułożenie ponad 500 mb przewodów pod roboty elektryczne.

Zakres prac poszerzono o przebudowę kanalizacji deszczowej oraz sieci energetycznej na ul. Berenta, co w naturalny sposób wydłużyło prace.

Liczby do robót dodatkowych:

 • 425 mb nowego kanału deszczowego wraz z przyłączeniami do posesji ul. Berenta;
 • ponad 1500 mb przewodów pod nowe oświetlenie ul. Berenta wraz z przygotowaniem frontu pod montaż 12 nowych lamp przez Tauron Nowe Technologie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama