wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Czy jest szansa na powrót pociągów na dworzec Wrocław Świebodzki? Nie widziano ich tam od ponad 30 lat

Ponad 30 lat temu na dworzec Wrocław Świebodzki przyjeżdżały tysiące pasażerów dziennie. Obecnie jest szansa, że pociągi znowu wrócą na legendarną stację. fot. Michał Kurowicki
Ponad 30 lat temu na dworzec Wrocław Świebodzki przyjeżdżały tysiące pasażerów dziennie. Obecnie jest szansa, że pociągi znowu wrócą na legendarną stację.

Na jeden z najstarszych dworców w mieście - Wrocław Świebodzki - mogą powrócić pociągi. W ramach programu Kolej Plus znalazły się pieniądze na przywrócenie połączeń ze Świebodzkiego do Środy Śląskiej. Na pierwsze pociągi na tej trasie musimy jednak poczekać.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Dworzec Świebodzki: od pociągów, przez targowisko do teatru

Ostatni pociąg z pasażerami wyjechał z dworca Wrocław Świebodzki w 1991 roku. W tamtych czasach i wcześniejszych dziesięcioleciach, odjeżdżały stamtąd składy do Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz w kierunku Legnicy.

Z każdego pociągu wysypywały się na Świebodzkim setki podróżnych. Kolej była w tatach 70. i 80. XX wieku tanim i szybkim środkiem transportu. Działały nawet lokalne linie, łączące małe miasteczka i wioski.

Obecnie Świebodzki zmienia się co niedzielę w ogromne targowisko, gdzie można kupić prawie wszystko. Od warzyw, przez meble, po wiszące na peronach firanki. W głównym gmachu można zjeść i napić się w restauracji, a nawet pójść na spektakl w teatrze.

Powrót pociągów w ramach programu Kolej Plus

Ostatnio pojawiła się szansa na powrót pociągów na Świebodzki. Okazuje się, że ma on zostać ponownie uruchomiony dla ruchu w ramach programu Kolej Plus. 

Jeden z projektów, które wpłynęły do realizacji w ramach programu to - Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia, na odcinku Środa Śląska - Wrocław. W jego ramach ma zostać odbudowana kolejowa infrastruktura między stacjami Wrocław Muchobór i Dworzec Świebodzki. 

W planach jest przywrócenie ruchu pociągów pasażerskich, jadących na Świebodzki i elektryfikacja oraz budowa drugiego toru od tego dworca do stacji Wrocław Muchobór. Rozbudowany zostanie również przystanek Wrocław Muchobór, który niedawno został gruntownie odnowiony. 

Inwestycja poprawi też komunikację z miastem Środa Śląska, gdzie powstanie nowy peron. Wartość projektu wynosi ok. 200 mln zł. Inwestycje realizowane w ramach założeń Kolej Plus będą realizowane do roku 2028.

Pieniądze będą w 85 proc. pochodzić z budżetu państwa

Nabór wniosków do programu Kolej Plus spółka PKP PLK rozpoczęła w 2020 r. Projekty realizowane w jego ramach mają poprawić dostęp do komunikacji kolejowej w gminach powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

Państwo dofinansuje 85 procent kosztów inwestycji, a 15 procent łącznie samorządy – wojewódzkie, powiatowe i gminne – pod warunkiem, że wnioskodawca zapewni kursowanie co najmniej 4 par pociągów dziennie przez minimum 5 lat.

Do programu Kolej Plus województwo dolnośląskie zgłosiło cztery projekty. Wśród nich „Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław”. Właśnie w jego ramach mają powrócić pociągi na Świebodzki. 

W środę, 20 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt przywrócenia ruchu pociągów na trasie ze Środy Śląskiej do Wrocławia Świebodzkiego zostanie skierowany do realizacji. 

Uruchomienie stacji Wrocław Świebodzki planowane jest najpóźniej w 2028 roku. Jest to bowiem planowany termin realizacji inwestycji z rządowego programu Kolej Plus. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama