wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Będą tańsze bilety na pociągi Intercity? Być może za kilka tygodni
Na zdjęciu: czoło pociągu Intercity stojącego przy peronie Shutterstock
Na zdjęciu: czoło pociągu Intercity stojącego przy peronie

Bilety na pociągi Intercity podrożały w styczniu średnio o kilkanaście procent. Przewoźnik tłumaczył podwyżki m.in. rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Wielu podróżnych nie kryło jednak oburzenia. O podwyżkach z zarządem Intercity rozmawiał premier Mateusz Morawiecki, który domaga się niższych cen, a najlepiej powrotu do poprzednich. Chce to załatwić w dwa tygodnie. Intercity na razie nie komentuje sprawy.

Reklama

11 stycznia ceny biletów wzrosły średnio o 17,8 procent na Pendolino, o 17,4 procent na Expressy Intercity i o 11,8 procent na TLK oraz Intercity. O podwyżkach informowaliśmy w tekście: „Droższe bilety na pociągi PKP Intercity. Sprawdź, ile będzie Cię kosztowała podróż.

Na konferencji prasowej zorganizowanej 30 stycznia premier Mateusz Morawiecki poinformował o rozmowach i działaniach w sprawie obniżenia cen biletów na pociągi Intercity.

Spotkałem się z ministrem infrastruktury, panem Andrzejem Adamczykiem, a także z zarządem PKP Inercity. Przekazałem informację, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen, tak żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony żeby przede wszystkim Polacy mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo.
Mateusz Morawiecki

Kilkunastoprocentową podwyżkę cen biletów przewoźnik tłumaczył m.in. rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Premier Morawiecki zaproponował wyrównanie, by pociągi znów były tańsze.

Rząd chce powrotu do niższych cen biletów w Intercity

Pracujemy nad tym, żeby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej. Po przekazaniu tych środków chcemy w ciągu najbliższych dwóch tygodni doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen na kolejach.
Mateusz Morawiecki

PKP Intercity nie chce odnosić się do tych słów, dopóki premier nie zaproponuje oficjalnie konkretnego rozwiązania. Jego wypowiedź z konferencji prasowej skomentowali natomiast byli pracownicy Kolei Dolnośląskich, którzy uważają, że zamiast doraźnych interwencji, lepsze byłyby działania długookresowe. 

Eksperci: Potrzeba rozwiązań systemowych

— Oczywiście, każde dodatkowe środki na kolej są dobre, ale potrzeba nam rozwiązań wieloletnich, systemowych. Ten ruch nie rozwiązuje problemów, które są na kolei od lat — powiedział Piotr Rachwalski, były prezes KD, Emilii Drewienko z portalu 300gospodarka.pl.

Piotr Malepszak, były członek zarządu Kolei Dolnośląskich, zauważył, że skoro poranne pociągi Pendolino na trasie z Warszawy do Trójmiasta jeżdżą w większości puste, to coś jest nie tak. — Należałoby więc popracować, żeby przewoźnik poszukał dodatkowych przychodów, zwiększył efektywność wykorzystania własnych zasobów, poprawił ofertę, jednym słowem: zmienił podejście na bardziej biznesowe. Czyli więcej pasażerów i przychodów, a mniej kolejnych dotacji — mówił w rozmowie z dziennikarką portalu 300gospodarka.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl