4. Przygoda dla miłośników kolei! Specjalne pociągi pojadą trasami po Dolnym Śląsku, także nieczynnymi już odcinkami [BILETY, TERMINY, TRASY]

Tomasz Wysocki,

Na zdjęciu lokomotywa spalinowa SU45. Po lewej stronie lokomotywy widać drzewa, po prawej - ludzi stojących na peronie. archiwum turkol.pl/ FB

Wielka przygoda dla miłośników pociągów na Dolnym Śląsku! Na ostatni weekend marca zaplanowana jest cała seria przejazdów specjalnymi pociągami turystycznymi po całym Dolnym Śląsku (oraz po części Ziemi Lubuskiej). W rozkładzie jazdy wydarzenia Wiosna’23 są także trasy od lat nieczynne i wyłączone z regularnego ruchu pasażerskiego.

Wydarzenie pod hasłem Wiosna’23. Pociągiem na Dolny Śląsk planowane jest na ostatni weekend marca, od piątku, 24 marca do niedzieli, 26 marca. Organizatorem jest Turystyka Kolejowa Turkol.pl, która od wielu lat pilotuje imprezy, przejazdy i spotkania dla miłośników kolejnictwa.

Cykl przejazdów w ramach Wiosna’23 z kilku powodów zapowiada się na wyjątkowe wydarzenie.

Trasy przejazdów pociągami w ramach Wiosna’23

Program wydarzenia obejmuje następujące trasy:

• Harry, 24 marca: Wrocław Gł. - Malczyce - Legnica - Rokitki – Żagań;
  • Tom, 24 marca: Żary – Żagań – Żagań – Żary;
  • Ucieczka, 24 marca: Żary – Tuplice – Tuplice – Żary;
  • Oficer, 24 marca: Żagań – Jankowa Żagańska – Przewóz – Przewóz – Jankowa Żagańska – Żagań;
  • Pogranicze, 25 marca: Żagań – Węgliniec – Zgorzelec Miasto – Zawidów – Zawidów – Zgorzelec;
  • Kombinat, 25 marca: Zgorzelec – Krzewina Zgorzelecka – Turoszów – Turoszów – Krzewina Zgorzelecka – Zgorzelec;
  • Leśniczy, 25 marca: Zgorzelec – Lubań Śląska – Leśna – Leśna – Lubań Śląski – Węgliniec – Legnica;

• Strzegomka, 26 marca: Legnica – Jawor – Strzegom – Grabina Śląska – Grabina Śląska – Strzegom – Jawor – Legnica;
  • Skarb, 26 marca: Legnica – Jerzmanice Zdr. – Jerzmanice Zdr. – Legnica;
  • Granit: Legnica – Jawor – Borów – Jawor – Jaworzyna Śląska – Jaworzyna Śląska – Wrocław;
  • Wojciech, 26 marca: Jaworzyna Śląska – Wałbrzych Miasto – Marciszów – Wojcieszów – Wojcieszów – Marciszów – Wałbrzych Miasto – Jaworzyna Śląska;
  • Pakiet promocyjny Wiosna’23, 24-26 marca: Wrocław – Żagań – Żagań – Legnica – Legnica – Wrocław.

Wśród planowanych tras są odcinki dzisiaj nie używane w transporcie pasażerskim oraz ogólnie wyłączone z ruchu. Do najciekawszych należą trasy wokół Żagania, do Turoszowa. Bardzo ciekawa jest trasa Legnica - Złotoryja - Jerzmanice Zdrój, wyjątkowe będą także przejazdy do Wojcieszowa oraz do Borowa w rejon kamieniołomów. Nasza impreza to wyjątkowa okazja na zobaczenie tras od lat nieużywanych przez koleje.
Patryk Skopiec, Turystyka Kolejowa Turkol.pl, organizator

Składy kolejowe Wiosna’23. Dawne wagony, lokomotywy spalinowe

Uczestnicy będą kursowali w większości składami z lat 70., wagonami 1. i 2. klasy. Atrakcyjność przejazdów podnoszą lokomotywy, spalinowe SU/SM42 (lub SU42) oraz SU45. – Szykujemy także pewnego rodzaju niespodziankę jeśli chodzi o dobór lokomotyw – zapowiada Patryk Skopiec.

Ceny biletów i rezerwacje na przejazdy pociągami w ramach Wiosna'23

Organizatorzy zakładają, że w sumie specjalnymi pociągami przewiozą około 1500 osób. – Tego typu wydarzenie organizujemy nie po raz pierwszy. Zwykle jest około 40-50 osób, które rezerwują sobie dla nas cały weekend. Przemieszczają się naszymi pociągami, a nocują w kolejnych miastach, które są na naszej trasie – mówi szef Turystyki Kolejowej turkol.pl.

Powiększ obraz: Na zdjęciu lokomotywa spalinowa, która stoi na peronie archiuwm turkol.pl / FB
Na zdjęciu lokomotywa spalinowa, która stoi na peronie

Bilety na poszczególne trasy kosztują: 39, 79, 109 lub 139 zł. Najdroższy jest trzydniowy pakiet Wiosna’23, za który trzeba zapłacić 579 zł.

Rezerwacje biletów oraz zasady udziału w wydarzeniu są na stronie internetowej turkol.pl.