wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Zamieniają drogę krajową DK18 w autostradę A18. Na zdjęciach z lotu ptaka najlepiej widać postęp prac

Trwa przebudowa drogi krajowej DK18 na autostradę A18. Trasa rozpoczyna się przy węźle Krzyżowa na Dolnym Śląsku i kończy na granicy Polski z Niemcami w Olszynie w woj. lubuskim. Przez kilkadziesiąt lat jazda nią byłą koszmarem kierowców. Stare betonowe płyty znajdowały się w fatalnym stanie. Dlatego trasę nazywano najdłuższymi schodami Europy.

Reklama

Droga krajowa DK18 zmienia się w autostradę A18. Już w przyszłym roku kierowcy pojadą po wyremontowanej, równej nawierzchni. Jak dotąd do użytku we wrześniu tego roku oddano pierwszy odcinek między węzłami Żary-Zachód i Iłowa.

Roboty trwają na trzech innych odcinkach:

  • od granicy Polski i Niemiec w Olszynie do miasta Żary,
  • od Iłowy do granicy Ziemi Lubuskiej z Dolnym Śląskiem
  • od granicy Ziemi Lubuskiej z Dolnym Śląskiem do miejscowości Golnice

Według planów całość prac ma zostać zakończona jesienią 2023 roku.

Autostradą A18 najszybciej z Wrocławia do Berlina

Po zakończeniu remontu, kiedy DK18 zmieni się w A18, trasa ta będzie najszybszym połączeniem (drogami szybkiego ruchu i autostradami) pomiędzy stolicą Dolnego Śląska i Berlinem. Cała trasa z Wrocławia do Berlina liczy bowiem 346 km, w tym sama A18 ma ok. 70 km.

Jeśli chcielibyśmy jechać autostradą z Wrocławia do Berlina, tak jak obecnie przez Drezno musielibyśmy zrobić ok. 440 km. Natomiast trasa drogami szybkiego ruchu i autostradami przez S3, S5 (przez Zieloną Górę lub Poznań) i A2 liczy około 430 km.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl