wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Akcja ratownicza MPK i straży pożarnej. Zobacz, jak wygląda ratowanie życia [ZDJĘCIA]

Celem wspólnych ćwiczeń jest między innymi jak najlepsza reakcja w przypadku zdarzeń z udziałem tramwaju i pieszego fot. Bartosz Chochołowski (MPK Wrocław)
Celem wspólnych ćwiczeń jest między innymi jak najlepsza reakcja w przypadku zdarzeń z udziałem tramwaju i pieszego

6 minut trwa ponoszenie tramwaju i wyciąganie spod niego... manekina. Na szczęście to tylko ćwiczenia, podczas których służby wrocławskiego MPK i strażaków szkolą się, jak szybko reagować i skutecznie ratować poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Reklama

Ćwiczą, by pomagać szybciej

Wrocławskie MPK kupiło niedawno nowy dźwig torojezdny, który jest potrzebny do podnoszenia tramwajów. Przy takich akcjach ważne jest wspólne działanie służb. Ćwiczenia ze strażakami pozwalają na skoordynowanie wspólnych działań z zakresu ratowania ludzkiego życia. 

Mieliśmy bardzo dobry okres, przez 18 miesięcy nie było ani jednego śmiertelnego wypadku, ale miesiąc temu ta dobra passa została przerwana. To skłoniło nas, abyśmy powrócili do rozmowy ze strażą pożarną.
Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław

Jeśli chodzi o tramwaje i ich budowę, to nie jest taka prosta sprawa jak przy wypadkach komunikacyjnych z udziałem samochodów osobowych. To są specjalne adaptery do tramwajów, które trzeba zamontować, aby taki wagon unieść. Nasze ćwiczenia mają na celu przyspieszenie czasu reakcji, żeby jak najszybciej udzielić pomocy osobie poszkodowanej.
st. kpt. Tomasz Szwajnos, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu

Szkolenia dla wrocławskich strażaków i policjantów

Tylko w drugim tygodniu maja zostanie przeszkolonych około 60 strażaków. W planie są kolejne ćwiczenia – tak, aby każda jednostka na terenie Wrocławia miała okazję odbyć szkolenie. Zakłada ono nie tylko skoordynowanie działań podczas akcji ratowniczej, ale również zapoznanie strażaków z poszczególnymi typami i modelami tramwajów.

Państwowa Straż Pożarna to formacja, która trochę zmienia swój profil. W tej chwili pożary to jest tylko około 25 procent naszych interwencji, które związane są z szeroko rozumianą ochroną ludności. W takim mieście, jakim jest Wrocław, są one związane również z wypadkami z udziałem tramwajów. W zeszłym roku mieliśmy ich 9, w tym już 3. Dlatego ważną rzeczą jest czas i profesjonalizm, który będzie większy dzięki takim ćwiczeniom.
st. bryg. mgr inż. Piotr Znamirowski, komendant miejski PSP we Wrocławiu

W planach są również szkolenia z policją.

Wspólny apel do pieszych i rowerzystów

Wciąż ogromnym problemem jest brak koncentracji pieszych – wpływ na to mają między innymi słuchanie muzyki czy korzystanie z telefonów komórkowych. Dlatego służby apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama