Mistrz olimpijski w strzelectwie Józef Zapędzki kończy 90 lat

Józef Zapędzki, jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiego sportu, kończy w poniedziałek 11 marca 90 lat. Pięciokrotny olimpijczyk i dwukrotny złoty medalista igrzysk w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego przez wiele lat był związany z Wrocławiem i sekcją strzelecką Śląska Wrocław.

  • Fot. WKS Śląsk sekcja strzelecka / wks.wroclaw.pl

    Fot. WKS Śląsk sekcja strzelecka / wks.wroclaw.pl


Józef Zapędzki urodził się 11 marca 1929 r. w Kazmierówce. W czasie wojny pracował przymusowo na stacji kolejowej w Zawierciu, a następnie przez dziesięć lat pełnił służbę wojskową. W 1960 r. w stopniu kapitana został przeniesiony do Wrocławia, gdzie ukończył Akademię Wychowania Fizycznego.

Już podczas służby wojskowej był reprezentantem LPŻ w strzelectwie. Następnie zaczął startować w zawodach. Największe sukcesy odniósł w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego na dystansie 25 metrów. Pięciokrotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich (Tokio 1964 – Moskwa 1980). Jako pierwszy strzelec w historii wywalczył złote medale dwóch kolejnych igrzysk - w Meksyku w 1968 r. i w Monachium w 1972 r. Był także srebrnym medalistą Mistrzostw Świata (w Wiesbaden 1966) oraz brązowym medalistą Mistrzostw Europy (w Suhl w 1971).

Fot. WKS Śląsk sekcja strzelecka / wks.wroclaw.pl

Fot. WKS Śląsk sekcja strzelecka / wks.wroclaw.pl

Józef Zapędzki odnosił również sukcesy w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu oraz z pistoletu pneumatycznego (medale mistrzostw Europy). Dwadzieścia trzy razy zdobywał tytuł mistrza Polski. Przez większość kariery reprezentował Śląsk Wrocław. Później był także trenerem strzelectwa za granicą. Obecnie mieszka w Łazach.Zgłoś uwagę