wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Teatr
  4. Bliskie ballady i dalekie romanse

Teatr

Bliskie ballady i dalekie romanse

Kliknij, aby powiększyć
Plakat Bliskie ballady i dalekie romanse
Bliskie ballady i dalekie romanse
  • premiera:
  • Reżyseria: Anna Wieczorek, Marta Wiśniewska, Jakub Tabisz
  • Długość: 60 min
  • BILETY: Wstęp biletowany
  • Miejsce: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
  • TERMINY:

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Spektakl dokumentalny Czym dziś są ballady? Jakie historie opowiadają? Jaką rolę odgrywa w nich tak ważna w romantyzmie przyroda? Na te i inne pytania odpowiedzi starają się udzielić twórcy spektaklu wraz z ich rozmówcami, stawiając sobie jednocześnie za cel odkrycie na nowo najsłynniejszych utworów Adama Mickiewicza. To będzie wieczór historii o migracji, zakochaniu i zdradzie, wojnie i pokoju.

W dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza sięgamy ponownie do źródła. Opowieści mieszkańców polskich wiosek i miasteczek wysłuchane, nagrane i zapisane przez twórców projektu posłużyły do stworzenia scenariusza spektaklu nawiązującego swą formą do oryginalnych ballad. Ważne jest tu (tak jak w oryginale) zachowanie indywidualnego języka opowiadających, ich akcentu, gwaru i stylu mówienia. Sięgamy też do ludowych pieśni, tańców i tradycji.

„Bliskie ballady i dalekie romanse” to projekt, którego celem jest stworzenie współczesnych wersji „Ballad i romansów” Mickiewicza. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o cztery utwory: „Romantyczność”, „Lilie”, „Świteź”, „Dudarz” oraz rozmowy z mieszkańcami kilku polskich województw. Muzykę bazującą zarówno na źródłach ludowych, jak i współczesnych brzmieniach skomponowała Magdalena Gorwa.

Dzięki metodzie verbatim, czyli dosłownego zapisu rzeczywistości, twórcy „Teatru na faktach”, podążając ścieżką wytyczoną przez poetę – sięgając po przekaz ustny, zgromadzili materiał dokumentalny do spektaklu, którego inspiracją stała się wybrana ballada. Taki zabieg pozwolił na dialog romantyzmu ze współczesnością, umożliwił też opowiedzenie współczesnych ballad.

Miejsce