Wolny strzelec / Der Freischütz

Wolny strzelec / Der Freischütz

Wolny strzelec / Der Freischütz Kierownictwo muzyczne Łukasz Borowicz. Wolny strzelec (Der Freischütz) to opera romantyczna w 3 aktach. Prapremiera odbyła się 200 lat temu 18 czerwca 1821 w Königliches Schauspielhaus w Berlinie. Dzieło jest uważane za pierwszą w historii niemiecką operę romantyczną, choć zawarte jest w niej jeszcze sporo partii mówionych, a skład orkiestry i muzyka są zakorzenione w klasycyzmie. Na uwagę jednak zasługuje sama tematyka - historia jest oparta na legendach i podaniach ludowych charakterystycznych dla rodzącego się romantyzmu. W warstwie muzycznej kompozytor wykorzystał motywy przewodnie przypisane konkretnym postaciom opery, co w latach późniejszych rozwinął Richard Wagner.

Opera opowiada historię rozpoczynającą się na konkursie strzeleckim, na którym Maks przegrał z wieśniakiem Kilianem, co jest powodem wielkiego święta dla wszystkich mieszkańców. Kuno, leśniczy książęcy, jest zawiedziony porażką Maksa. Jutro ma się odbyć kolejny turniej, lecz wygraną ma być ręka Agaty - córki leśniczego Kuna. Świadkiem zmagań strzelców będzie sam książę Ottokar. Przyjaciel Maksa, Kacper, wszedł w układy z diabłem Samielem, któremu ma dostarczać dusze kolejnych osób. Koleją ofiarą diabła ma zostać Maks. Kacper namówił Maksa do wspólnego odlewania kul w Wilczym Jarze, które okażą się kulami czarcimi.

Maks może ustrzelić nimi co tylko zechce i zawsze trafi do celu, jednak ostatnia kula należy do diabła. Na turnieju Maks miał trafić w ukochaną Agatę, jednak błogosławieństwo Pustelnika nad córką Leśniczego uchroniło ją od śmierci, a przeklęta kula trafiła Kacpra, którego duszę zabrał Samiel.

Terminy Wolny strzelec / Der Freischütz

Szczegóły Wolny strzelec / Der Freischütz

Premiera 2021-10-15
Reżyseria Cezary Tomaszewski
Scenariusz Carl Maria von Weber
Obsada
  • Aleksandra Kurzak* - Agata
  • Hanna Sosnowska-Bill - Anusia
  • Alec Carlson* - Maks
Projekt Paweł Dobrzycki
Kostiumy Marek Adamski
Gatunek opera

Lokalizacja

Opera Wrocławska

Świdnicka 35, 50-066 Wrocław

Komentarze