wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Teatr
  4. Art. 38 [Prawo do ochrony życia]

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Podstawowym obowiązkiem każdego demokratycznego rządu jest zapewnienie ochrony życia swoim obywatelom. Czy w dobie globalnej pandemii ten obowiązek został spełniony? Czy godność osobista polskiego pacjenta jest chroniona w naszym państwie?

Konstytucja RP Art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Program artykułu

  • 13:00 Spektakl „Kwarantanna”, reż. Jakub Tabisz (60 min)
  • 14:30 Czytania performatywne: „Proces 197”, autorki Kamila Buchalska, Marlena Kuć , „Rosz ha-Szana ’42”, reż. Anna Rakowska, Karolina Zajdel (60 min) — online dostępne od godz. 20:30
  • 16:00 Spektakl „Matki wyklęte”, reż. Ada Tabisz, premiera (do 75 min)
  • 17:30 Dyskusja „Art. 38 Prawo do ochrony życia” (60 min) – online.

Czytania performatywne

„Proces 197” Kamili Buchalskiej i Marleny Kuć

Proces. Rozpadu i składania się na nowo Proces. O ustalenie istnienia Proces. Odzyskiwania Proces. Ból Proces. Nadzieja Proces. §197

Scenariusz: Kamila Buchalska, Marlena Kuć Reżyseria: Małgorzata Jakubowska.

„Rosz ha-Szana ’42” w reż. Anny Rakowskiej i Karoliny Zajdel

Opowieść o łódzkim getcie przez pryzmat wydarzeń Wielkiej Szpery 1942 roku.

Ten najtragiczniejszy okres w dziejach getta zbiegł się w czasie z żydowskim świętem Rosz ha-Szana, upamiętniającym stworzenie świata i przypominającym o Sądzie Bożym.

Bazując na dziennikach, pamiętnikach i naocznych relacjach, ukażemy osobistą, kobiecą perspektywę tych wydarzeń. Za pomocą głosu matek, córek będziemy rozważać izolację i segregację ludzi w czasie II wojny światowej.

Scenariusz i reżyseria: Anna Rakowska, Karolina Zajdel.

Dyskusja

Dyskusja nad art. 38 będzie się toczyć wokół podstawowego prawa do bycia zdrowym i bezpiecznym we własnej rodzinie oraz we własnym kraju. Rozmówcy stawiają pytanie, czy państwo polskie zapewnia swoim obywatelom odpowiednią ochronę?

Spektakle

„Kwarantanna” to kronika wydarzeń dotyczących każdego z nas. Opierając się na osobistych historiach bohaterów, ukazuje absurdy i problemy wynikające z chaosu w zarządzaniu największym kryzysem zdrowotnym od lat. To historia samotnej matki, która traci dziecko, ratownika i osoby chorej. Scenariusz powstał z dziesiątek godzin wywiadów przeprowadzonych w trakcie pandemii.

„Matki wyklęte” skupiają się na jednym z wielkich tematów tabu polskiego społeczeństwa – poronieniach – tym, co dzieje się z matką i jej utraconym dzieckiem. Czy państwo polskie zapewnia im opiekę? Co dzieje się z martwymi płodami?