wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. Odwiedziny w „Pracowni portretowej” Kasi Kmity

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

W ramach projektu „Pracownia portretowa” przez okres dwóch miesięcy Kasia Kmita pracuje nad serią portretów współczesnych wrocławian tworzonych w technice tradycyjnej, papierowej wycinanki.  Artystkę można odwiedzać w jej pracowni w budynku Concordia Design oraz przyjrzeć się kulisom jej pracy.

Kasia Kmita opowie gościom o swoim procesie twórczym, o inspiracjach oraz zdradzi tajniki pracy w technice tradycyjnej papierowej wycinanki, w której od lat tworzy precyzyjne, barwne kompozycje, portretując życie mieszkańców współczesnych miast. Artystkę można odwiedzać w pracowni 14 maja (sobota) w godzinach 19.00-21.00.

 

O projekcie

Portrety małżeńskie, zbiorowe czy autoportrety – wraz ze swą różnorodnością ujmowania postaci, oko-liczności powstania czy techniki wykonania, portret jest jednym z najstarszych typów malarstwa przedstawiającego, z którego na przestrzeni wieków mogliśmy czerpać wiele informacji o naszych przodkach, o tym, jak żyli i czym się interesowali. Zamówienie portretu u znanego artysty było niegdyś sposobem na pod-kreślenie własnego statusu i przynależności do danej klasy społecznej oraz metodą na zapewnienie nieśmiertelności. Znamy słynne przedstawienia władców, uczonych i członków elit, jak i bardziej intymne ujęcia portretowe, w których artyści uwieczniali wizerunki osób ze swojego środowi-ska, innych artystów, przyjaciół i członków rodziny.

W czasie pandemii, w 2020 roku, wrocławska artystka Kasia Kmita rozpoczęła projekt pt. „Pracownia portretowa” – każdy zainteresowany mógł wysłać artystce swoje zdjęcie, na podstawie którego ta, posługując się techniką wycinanki, wykonywała portret, publikowany następnie na specjalnie stworzonym profilu na Instagramie. Dziś, kiedy znikają pandemiczne obostrzenia, artystka może sięgnąć po metody tradycyjnej pracy na żywo z modelem. Brak wirtualnego dystansu i bariery w postaci szyby ekranu pozwala lepiej przyjrzeć się modelowi, zrozumieć jego charakter i usposobienie. „Pracownia portretowa” Kasi Kmity to projekt, który jest realizowany z udziałem mieszkańców Wrocławia.

W przestrzeni budynku Concordia Design Wrocław na dwa miesiące została zaaranżowana otwarta dla publiczności pracownia portretowa, w której Kasia Kmita wykonuje portrety odwiedzających ją osób. Kasia Kmita zwykle portretuje ludzi ze swojego środowiska: artystów, kuratorów, dziennikarzy, ale i przypadkowo spotkane osoby.

Tak jak dawni mistrzowie malarstwa, Kmita skupia się nad tym, by oddać nie tylko podobieństwo danej osoby, ale i uchwycić jej charakter oraz społeczny kontekst, w którym się porusza. Przedstawia swoich modeli wraz z towarzyszącymi im atrybutami, z dbałością o uchwycenie szczegółów ich stroju czy sposobu bycia. Tym samym tworzy portret nie tylko danej osoby, ale i czasów, w których żyje, zwyczajów i trendów, za którymi podąża. Projektowi towarzyszą działania edukacyjne: warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz oprowadzania kuratorskie i spotkania z artystką. 

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także