Wystawa Ewa Rosano. Opowieści

Wystawa Ewa Rosano. Opowieści

Wrocławianie znają przede wszystkim rzeźbę artystki „Kryształowa planeta”, która stoi u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego oraz rzeźby przedstawiającej postać Angelusa Silesiusa na dziezińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.  

Ekspozycja w Muzeum Teatru będzie pierwsze tak dużym pokazem prac artystki we Wrocławiu. Zaprezentowanych zostanie na niej 60 rzeźb wykonanych w latach 2010 – 2021 oraz kilkanaście obrazów. 

Ewa Rosano

Artystka urodziła się w roku 1973 we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskała w tutejszej Akademii Sztuk Pięknych, a z rzeźby – w Ecole Superieur des Art Decoratifs w Strasburgu. Stypendium w Bezalel Academy of Art W Jerozolimie.

Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Francji. Czechach, Anglii, Szwajcarii i Izraelu.

Artystka podejmując temat ludzkiego ciała sięga do odwiecznej tradycji obejmującej całe dzieje sztuki. Interpretuje ją po swojemu, łącząc w tworzonych kompozycjach brąz i szkło – to jeden ze sposobów zbliżania się do złożonej dwoistej rzeczywistości, która wymyka się naszemu poznaniu. W jej twórczości dominują emocje i intuicja – to poprzez ciało człowiek doświadcza życia, cierpienia, ograniczeń, przyjemności i śmierci. W dziełach Ewy Rosano materiały o krańcowo odmiennych właściwościach i tradycji łączą się w harmonijną całość, przezwyciężają sprzeczności i dwoistość egzystencji – życia i śmierci, ciała i ducha, siły i kruchości, radości i cierpienia.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Pl. Wolności 7a, 50-071 Wrocław

Komentarze