Firlej w kontakcie - działania w sierpniu i wrześniu

Firlej w kontakcie - działania w sierpniu i wrześniu

Przez najbliższy miesiąc w Firleju czekają na Was zupełnie nowe i niepowtarzalne wydarzenia! Kontynuując działania w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021, dotarliśmy do etapu realizacji wybranych pomysłów, które wrocławianki i wrocławianie zgłaszali w konkursie sąsiedzkich inicjatyw. Wybór projektów poprzez głosowanie, a następnie burzliwe negocjacje, zakończył się wyłonieniem 3 projektów:

  • Poznaj świat muzyki elektronicznej - projekt popularyzujący muzykę elektroniczną poprzez przybliżenie jej historii, najważniejszych stylów oraz kultowych syntezatorów, składa się z kilku elementów realizowanych na żywo oraz w przestrzeni wirtualnej. W ramach projektu odbędzie się wykład o muzyce elektronicznej zarejestrowany i udostępniony w sieci wraz z audiodeskrypcją. Wykład będzie poprzedzał 4 warsztaty muzyczne, które poprowadzi DJ Skipless, mistrz Polski didżejów (24-27 sierpnia). W ramach działań zaplanowana jest również Giełda Płyt dedykowana muzyce elektronicznej (28 sierpnia), podczas której odbędzie się Set didżejski Piotra Mulawki.
  • Sąsiedzkie kino - 4 plenerowe pokazy filmowe (20, 27 sierpnia oraz 3, 10 września) na terenie placu przed Firlejem. Są one próbą zachęcenia ludzi do aktywnego uczestnictwa w kulturze w przestrzeni miejskiej oraz do sąsiedzkiej integracji. Jednym z elementów projektu było ułożenie repertuaru wspólnie z mieszkańcami - inicjatorzy przygotowali bazę filmów, z której każdy mógł wybrać swoje cztery typy. Filmy, które zebrały najwięcej głosów, zostaną wyświetlone w ramach projektu. Pokazy filmowe są również pretekstem do rozmów, wymiany spojrzenia i odczuć związanych z prezentowanymi filmami. Projekcje będą posiadały napisy.
  • Dżwięki natury/kolory architektury, eko mural dla Firleja - projekt zakłada zorganizowanie konkursu na koncepcję (werbalną, jako opis, lub wizualną, jako szkic) muralu, który powstanie wraz z autorem wybranego projektu za pomocą farb fotokatalitycznych, ekologicznych, antysmogowych. Konkurs adresowany będzie do młodzieży, która może skorzystać również z udziału w warsztacie z Gosią Kulik (4 września) - wymarzonej pomocy w stworzeniu pracy konkursowej. Wyłoniony w konkursie pomysł zostanie zrealizowany w przeciągu 3 dni pod czujnym okiem artystki. Podsumowaniem pracy - a jednocześnie wszystkich działań projektowych - będzie wernisaż i odsłonięcie muralu. Tytuł projektu ma kierować osoby biorące udział w konkursie w stronę inspiracji dźwiękami zaczerpniętymi z natury i przełożenia ich na język malarstwa.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, na wybrane obowiązują zapisy. Wszystkie informacje będą pojawiać się na bieżąco w wydarzeniu "Firlej W KONTAKCIE" oraz na profilach Kawiarni Sąsiedzkiej i Firleja. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021.

Lokalizacja

Klub Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych

Grabiszyńska 56, 53-504 Wrocław

Komentarze