Wystawa: „Fotografia teatralna”

Wystawa w Piekarni: „Fotografia teatralna”

30 czerwca 2021 r. w Piekarni Instytutu Grotowskiego otwarta zostanie wystawa prac wykonanych w ramach 1. edycji warsztatów fotografii teatralnej, prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa. Warsztaty trwały od października do grudnia 2020 i skierowane były do osób zainteresowanych podnoszeniem swoich umiejętności w dokumentowaniu i wizualnym interpretowaniu widowisk teatralnych oraz performatywnych.

Warsztaty

...okazały się spotkaniem różnorodnych osobowości, spojrzeń na teatr i wizualnej wrażliwości. To bogactwo wspólnych doświadczeń i perspektyw sprawiło, że fotografia teatralna stała się dla nich przede wszystkim narzędziem poznania i spojrzenia na rzeczywistość. 

– Z powszechnie wykorzystywanych możliwości dokumentowania teatru (przy jednoczesnej i w gruncie rzeczy oczywistej niemożności jego udokumentowania) fotografia wydaje się jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą. Ulotność tego medium pozwala jasno wyodrębnić sceniczne emocje oraz podkreślić dramaturgię wybranego momentu. Właśnie ten pierwiastek ulotności stanowi wspólny mianownik dla fotografii i teatru. Zarówno teatr, jak i fotografia, są jedynie śladem tego, co się wydarzyło i co nie ma prawa się powtórzyć” – wyjaśnia Tobiasz Papuczys, pomysłodawca warsztatów, fotograf teatralny i dokumentalny, teatrolog, wykładowca uniwersytecki, pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020. 

...w teorii i praktyce

Uczestnicy warsztatów brali udział w spotkaniach o charakterze teoretyczno-praktycznym. Zajmowali się m.in. takimi zagadnieniami, jak relacja między estetyką przedstawienia a estetyką fotografii, przestrzenią teatralną i jej wpływem na stylistykę zdjęć, ciałem jako tematem czy cielesnością aktu fotografowania.

Uwieczniali za pomocą aparatów wybrane warsztaty teatralne oraz próby spektakli odbywających się w Instytucie Grotowskiego. Współpracowali także z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz z Teatrem Polskim w Podziemiu.

Na wystawie

...pokazane będą zdjęcia, wykonane przez Agnieszkę Ćwieląg, Katarzynę Gołecką, Pawła Janickiego, Przemysława Kanię, Karolinę Kratochwil, Dominika Kurzyńskiego, Zofię Maziarz, Aleksandrę Pawłowską, Edytę Peas, Artura Rzeźniczka, Rafała Skwarka, Annę Śliwę, Adę Tabisz i Irenę Wypych.

  • Wernisaż – środa,  30 czerwca, godz. 19.00 
  • Oprowadzania kuratorskie (wymagane wcześniejsze zapisy: t.papuczys@grotowski-institute.pl) – wtorek 6 lipca, czwartek 8 lipca, sobota 10 lipca, sobota 18 września, godz. 19.30
  • Finisaż - niedziela, 19 września, godz. 19.30 
  • Możliwe będzie także zwiedzanie wystawy w czasie wydarzeń odbywających się w Piekarni. Terminy: pt. 9.07, niedz. 11.07, sob. 17.07, niedz. 18.07, wt. 20.07, śr. 21.07, czw. 22.07, pt. 23.07, sob. 24.07, niedz. 25.07 – w godz. 19.30-21.00

Wstęp wolny.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Centrum Sztuk Performatywnych / Piekarnia

Księcia Witolda 62–70, 50-203 Wrocław

Komentarze