Galeria mody – wystawa w Muzeum Narodowym

Galeria mody – wystawa w Muzeum Narodowym

Złota torebka projektu Palomy Picasso, średniowieczne nogawice z zielonego sukna, frak wełniany z dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego, komplet nocny z różowego jedwabiu z lat 30. XX w. – między innymi te eksponaty można będzie zobaczyć na nowej wystawie czasowej MNWr. „Galeria mody” to prezentacja obrazów, ubiorów, tkanin i akcesoriów mody powstałych od średniowiecza po czasy współczesne.

Wystawa opowiada o związkach mody i sztuki. Ubiór pojawia się we wszystkich odmianach i tradycjach malarstwa figuralnego, zajmując niekiedy więcej niż połowę powierzchni obrazu. Widz rzadko jednak zastanawia się nad tym, co wnosi on do malarstwa, jaka jest jego rola?

Na wystawie pokazanych zostanie kilkaset eksponatów, oprócz strojów, tkanin i akcesoriów zwiedzający będą mogli podziwiać blisko 100 obrazów autorstwa m.in. Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Rejchana, Zaka, Gepperta, Niesiołowskiego. Przewodniczką łączącą wszystkie części ekspozycji będzie wrocławska malarka Krzesława Maliszewska (1927-2018). Kobiety i mężczyźni z jej obrazów, ubrani w stylu, który pod względem form i kolorystyki jest kwintesencją współczesności, choć nie można przy nim postawić konkretnej daty, należą zarówno do historii, jak i do współczesności. Są jednocześnie postaciami z „Galerii mody” i współczesnymi widzami.

Wystawie będzie towarzyszyć najnowsza książka autorstwa kuratorki wystawy zatytułowana „Pozór kostiumu”. To praca poświęcona wizualnej historii mody w Polsce od XVIII do pocz. XX w., związkom mody i malarstwa oraz znaczeniom komunikowanym przez strój w sztuce i życiu codziennym. Czytelnik znajdzie rozwiązania wielu intrygujących zagadek kostiumologicznych. Dowie się na przykład, dlaczego strój koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego nazywano „hiszpańskim”, z jakich powodów Stanisław Leszczyński z małżonką sportretowali się jako sułtan i jego faworyta, a wykwintny szal kaszmirski kosztował tyle co elegancki powóz.

Program wydarzeń towarzyszących

  • 13 czerwca, 3 lipca, 7 sierpnia, 11 września, godz. 11.00 – oprowadzania kuratorskie po wystawie, dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 372 51 48.
  • 26 czerwca godz. 11.00, „Modne damy i modnisie, czyli co się nosiło w minionych wiekach!" – zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi Michał Pieczka. Wstęp z biletem za 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
  • 10 lipca, godz. 12.00, „Modne wzory i kolory”, warsztaty taneczno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl

„Kolory mody” – to hasło tegorocznych Wakacji w Muzeum. Zajęcia będą odbywać się w lipcu i sierpniu, w środy i piątki o godz. 12.00 i 14.00.

Lokalizacja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

Komentarze